Протест в Гърмен заради зарази се проведе вчера. „24 часа“ пише: „30-ина жители на Гърмен втори път за месец излязоха на протест срещу циганското гето, от което се разпространява хепатит. Хората настояват властите да вземат мерки за опазване на общественото здраве.
Според протестиращите от циганския кв. „Кремиковци“ се разпространява хепатит, а институциите и местната власт бездействат и не решават проблема с незаконните ромски къщи.“
Изданието отбелязва още: „От здравната инспекция обявиха, че от 9 ноември досега общо 27 деца от махалата са се разболели от хепатит. Три от тях са в училищна възраст, а останалите – по-малки.“
От сдружение „Бъдеще за община Гърмен“, което организира протеста, казаха, че майките се притесняват да пускат децата си на училище. От 2 г. местните протестират и настояват незаконните цигански къщи да бъдат съборени. Съветници са против узаконяване на имотите, каквито са намеренията на кмета Минка Капитанова, допълва вестникът.
„Сега“ се спира на наредбата на МЗ, която въведе психопрегледи на учителите и в която се готвят промени. „Просветното министерство даде заден относно новото изискване учителите да ходят всяка година на задължителни психопрегледи, което бе посрещнато на нож от синдикатите и гилдията. До края на декември т.г. работна група от МОН, здравното министерство и социалните партньори ще подготвят промени в наредбата, въвеждаща въпросното правило, съобщиха от образователното ведомство“, четем в ежедневника.
„Става дума за новата наредба на МЗ „за заболяванията и отклоненията, които застрашават живота и здравето на децата и учениците“, която е била съгласувана и с МОН. В нея са посочени 9 болести и отклонения, при наличието на които човек не може да преподава – шизофрения, разстройства на настроението, епилепсия, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества, педофилия, персисиращи налудни разстройства, туберкулоза и др. От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" възнегодуваха, че текстът дискриминира учителите по професионален признак и им вменява унизителното задължение за ежегоден психически преглед, „на което не подлежат нито лекари, нито адвокати, нито депутати и др“. Оттам дори поискаха оставката на здравния министър, ако изискването не бъде отменено“, припомня вестникът.
„Капитал Daily“ информира, че фармацевтичният гигант Sanofi преговаря да купи Actelion. „Френският фармацевтичен гигант Sanofi е започнал преговори за закупуването на Actelion Pharmaceuticals, съобщава Wall Street Journal, като се позовава на свои източници. Actelion, която е базирана в Швейцария, беше спрягана за бъдеща придобивка на Johnson&Johnson, които обаче са се отказали от сделката. Все още няма сигурна информация за каква цена преговаря Sanofi или каква промяна на структурата се предвижда, но според източниците на WSJ Actelion може да бъде продадена за сума, близка до 30 млрд. долара“, четем в ежедневника.
„По-рано през седмицата от Johnson&Johnson обявиха, че са се отказали от наддаването за швейцарската компания. Според източници от компанията причината фирмата да се оттегли от сделката е прекалено високата сума, която трябва да плати за Actelion. След изявлението на Johnson&Johnson Actelion направи свое, в което съобщава, че вече е започнала разговори с друга компания, без да дава повече подробности. Хора, близки до разговорите, твърдят, че става дума именно за френската Sanofi, която наскоро се отказа от закупуването на биотехнологичната компания Medivation“, допълва публикацията.