!
Петък, 13 Декември 2024
05
апр
 

Из пресата: По-малко пари за психиатриите, промени в ТЕЛК, промени в болница

Четвъртък, 05 Април 2018 | 09:20:15


„Отделенията по психиатрия в болниците за активно лечение и центровете ще получат по-малко пари през тази година. Това става ясно от промените в методиката за субсидирането им на здравното министерство“, пише днес „Телеграф“, ка

„Отделенията по психиатрия в болниците за активно лечение и центровете ще получат по-малко пари през тази година. Това става ясно от промените в методиката за субсидирането им на здравното министерство“, пише днес „Телеграф“, като уточнява, че понижението идва от различния начин, по който ще се заплаща за лечението на пациентите с психични проблеми.

„Престоят им там е до месец, като се финансира не от здравната каса, а от министерството. През миналата година то плащаше по 50 лв. за всеки от първите пет дни престой на тези болни. След това ведомството плащаше между 18 и 35 лв. според нивото на компетентност, припомня clinica.bg. През тази година обаче отпада заплащането от 50 лв. за първите пет дни престой. За сметка на това се повишава финансирането за всеки ден“, пише още вестникът и допълва: „Крайната сметка обаче показва, че психиатриите ще получават с около 30-40 лв. по-малко“.

„Новата методика орязва и субсидиите за държавните болници. По-малко на брой са изследванията, които министерството ще плаща в спешните отделения. Намаление има и във финансирането на някои дейности и медицински изделия. Намалени са още парите за интензивните отделения“, четем още в ежедневника.

„Монитор“ се спира на промените, свързани с медицинската експертиза, които МЗ публикува за обществено обсъждане преди дни. „Болниците в малките градове ще имат право също да разкриват ТЕЛК-ове, за да не се налага на пациентите с различни увреждания да пътуват периодично до големите областни центрове. Това става ясно от проект на постановление за изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи и на Наредбата за медицинската експертиза, които вече са публикувани за обществено обсъждане. С промените отпада изискването лекарите от ТЕЛК да работят на трудов договор, комисиите ще могат да наемат медици и за граждански или втори трудов договор на половин работен ден. Дава се възможност и за резервни членове на съответната ТЕЛК, които да бъдат викани, за да дадат оценка само когато се налага и да им се плаща почасово“, пише вестникът.

„Това ще гарантира гъвкавост в работата на комисията и ще даде възможност да се разкрият нови ТЕЛК, включително и към лечебните заведения в по-малките градове. Чрез измененията ще се осигури по-голяма достъпност на лицата, подлежащи на освидетелстване, както и ще се съкратят сроковете за получаване на експертно решение, се казва в мотивите към проекта. Така директорите на болници, към които има разкрити такива комисии, ще могат да избират повече специалисти. Предлаганите промени са в съответствие с измененията в Закона за здравето, според които лекарите в ТЕЛК могат да упражняват своята лекарска професия извън дейност си в комисия“, допълва публикацията.

„Сега“ пък се спира на кюстендилската болница, която стана поредната със структурни промени. „Съкращения на персонал и структурни промени ще има и в болницата в Кюстендил, съобщи БНР. Реформите се налагат поради утежнените икономическо-финансови обстоятелства - заради демографската криза в региона броят на пациентите намалява, като за миналата година те са били около 12 500“, пише вестникът и уточнява, че се закриват отделенията по УНГ, дерматологичното отделение и физиотерапията, които са имали почти символична дейност.

„Здравното министерство наложи промени в редица болници, сред които тези във Враца и Ловеч и „Пирогов“ в София“, припомня още материалът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zPES


Всичко за коронавируса
Още новини
 Наш учен e eдинственият изследовател в селекцията „30 под 30“ на Форбс с регистриран патент
12.12.2024 17:54:05

Наш учен e eдинственият изследовател в селекцията „30 под 30“ на Форбс с регистриран патент

Симеон Карпузов, изследовател в екип „Дигитално здравеопазване“ в института GATE към ...

 360 абсолвенти от МУ – Пловдив положиха Хипократовата клетва
12.12.2024 17:39:22

360 абсолвенти от МУ – Пловдив положиха Хипократовата клетва

„Запазете мотивацията, която ви е водила през годините на обучение. Бъдете етични в професи ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...