!
Петък, 04 Октомври 2024
20
апр
 

Имунизацията като лично право и споделена отговорност – тема на Европейската имунизационна седмица

Петък, 20 Април 2018 | 15:28:07


По традиция всяка година през последната седмица на април Световната здравна организация, здравните власти и медицинското съсловие организират различни мероприятия за популяризиране на ползите от ваксините. Основната цел на инициативата е повишаването

По традиция всяка година през последната седмица на април Световната здравна организация, здравните власти и медицинското съсловие организират различни мероприятия за популяризиране на ползите от ваксините. Основната цел на инициативата е повишаването на имунизационния обхват в страните чрез разширяване на информираността сред родители, здравни работници и медии за значимостта на имунизациите.

Тази година във фокуса на Европейската имунизационна седмица, която ще се състои между 23 и 29 април, е имунизацията като лично право и споделена отговорност за намаляване на неимунизираните лица и премахването на имунизационните „джобове“. Успехът на инициативата означава и напредък по постигането на Глобалните цели за устойчиво развитие 2030 на ООН, в това число и постигането на добро здраве.

Министерството на здравеопазването припомня, че ваксините осигуряват лична защита срещу опасни болести. Когато ние и хората от нашата общност сме с изграден имунитет към дадено заболяване, то не може да се разпространява лесно. Заедно, ние предпазваме тези, които не могат да бъдат имунизирани (бебета, възрастни хора със здравословни проблеми и отслабена имунна система) от вирусите или бактериите, причиняващи ваксинопредотвратимо заболяване, отбелязват от там.

Всеки човек може да бъде предпазен от ваксинопредотвратимо заболяване и с имунизирането си да допринесе за предпазването на околните.

От ведомството предоставят и някои митове и факти за имунизациите. Ето част от тях:

***

МИТ: Ваксините причиняват аутизъм

ИСТИНА: Няма доказателства за връзка между комбинираната ваксина срещу дребна шарка, заушка и рубеола (или която и да било друга ваксина) и аутизма или аутистичните разстройства.

Изследване от 1988 г. повдигна въпроса за възможна връзка между комбинираната ваксина срещу дребна шарка, заушка и рубеола и аутизма; по-късно бе установено, че това изследване има сериозни недостатъци и статията беше свалена от списанието, което я бе публикувало. Авторът на тази статия – Андрю Уейкфилд, бе намерен за виновен в сериозно професионално нарушение от Генералния медицински съвет през 2010 г. и вече няма право да практикува медицина в Обединеното кралство.

Датско проучване с участието на 537 303 деца през 2002 г. предостави силни доказателства срещу всякаква връзка между комбинираната ваксина срещу дребна шарка, заушка и рубеола и аутизма.

МИТ: Ваксините не са безопасни

ИСТИНА: Лицензирането на ваксина изисква обстойна оценка и тестване, за да е сигурно, че ваксината е едновременно безопасна и ефективна.

Всяка партида ваксини се контролира отделно.

След предварителната оценка и лицензирането Световната здравна организация продължава да следи ваксината и всеки съобщен сериозен страничен ефект се изследва подробно.

МИТ: Поставянето на повече от една ваксина наведнъж може да повиши риска от вредни странични ефекти и да претовари имунната система на детето

ИСТИНА: Научните доказателства показват, че поставянето на няколко ваксини едновременно няма отрицателен ефект върху имунната система на детето.

Докато дишат и се хранят, децата всеки ден са изложени на няколкостотин външни вещества, които предизвикват имунен отговор.

Детето е изложено на много повече антигени при една обикновена настинка или възпалено гърло, отколкото при ваксинация.

Комбинираните ваксини спестяват време и пари чрез по-рядкото посещение на лечебни заведения; намаляват дискомфорта на детето благодарение на по-малкото инжекции; повишават вероятността детето да получи всички ваксини според националния календар.

МИТ: Заболяванията, срещу които съществува ваксина, са почти изкоренени в моята страна, затова няма смисъл да се инвестира в имунизации

ИСТИНА: Заболяванията, срещу които съществува ваксина, може да не се срещат често в страната, но все още съществуват по света. Имунизационното покритие не е 100%, така че непълно имунизираните и неимунизираните групи не са защитени.

През последните години епидемии от дребна шарка избухнаха в редица страни от Европейския регион на СЗО с традиционно високо имунизационно покритие.

МИТ: Ваксините съдържат живак, което е опасно

ИСТИНА: Тиомерсалът е органично съединение, съдържащо етилов живак, което се добавя към някои ваксини като консервант; Много малко ваксини съдържат тиомерсал; Ако в дадена ваксина се съдържа тиомерсал, той е в много, много малко количество.

Живакът е елемент, който се среща в природата и се съдържа във въздуха, водата и почвата. Няма доказателства, че количеството тиомерсал, използвано във ваксините, е опасно за здравето.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2gBv


Всичко за коронавируса
Още новини
51-годишен счупи прозорец на ЦСМП - Лозница, заловиха го
04.10.2024 14:52:31

51-годишен счупи прозорец на ЦСМП - Лозница, заловиха го

Сигнал за счупен прозорец на Центъра за спешна медицинска помощ в град Лозница е подаден на тел. ...

Какво осигурява НЗОК за пациентите с рак на гърдата? (Видео)
04.10.2024 14:10:46

Какво осигурява НЗОК за пациентите с рак на гърдата? (Видео)

В месеца за борба с рака на гърдата – октомври, в рубриката си за пациенти „НЗОК за т ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...