Персоналът на Медико-денталния център към болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се включи в петиция в защита на доскорошния управител доц. Виктория Жекова, заради съмнения за опорочен конкурс за нов управител, съобщи БНТ. Според служителите на медицинския център конкурсната процедура по избор на нов управител е опорочена от конфликт на интереси, непрозрачност и необективно оценяване на кандидатите. В петицията се призова за проверка, както и за провеждането на нова конкурсна процедура. Преди седмица е изготвено и писмо, сезиращо всички отговорни институции, но до този момент няма отговор от тях.
„Конкурсът не беше достатъчно прозрачен, включително и за нас. Нямахме достъп до всеки един етап на конкурса. Не ни уведомиха и за резултата. Ние разбрахме от Търговския регистър, че имаме нов управител“, каза Таня Гаврилова, служител на Медико-денталния център.
„Не беше спазена заповедта на министъра. Министърът лично спря всички конкурсни процедури преди ротацията. Нашата болница влиза в заповедта и редно беше да не се провежда конкурсът“, допълни колегата й Донка Вълчева.
Провеждането на конкурса е наредено на 8 декември миналата година. Първоначално кандидатът е един – тогавашният управител доц. Виктория Жекова, която управлява центъра в продължение на 18 години. Впоследствие срокът за кандидатури се удължава – тогава се появява и втори участник – д-р Матей Гаврилов, който печели конкурса с преднина в оценката в рамките на няколко стотни.
Според служителите на центъра никъде не са обявени критериите и методиката за оценяване на кандидатите. Освен това не е публикуван и съставът на комисията, която ги оценява, както и не са оповестени мотивите за формиране на оценките на двамата кандидати, твърдят още те.
„Липсва формален административен акт, който да приема резултатите от конкурса. Всички тези неща ние изискахме, но не можахме да получим по официален път“, казва бившият управител на Медико-денталния център към ИСУЛ доц. Виктория Жекова. По думите й мотивът е, че няма основание за предоставяне на тези данни.
От ИСУЛ са изпратили до БНТ писмена позиция, в която посочват, че няма нарушения при провеждането на процедурата. От лечебното заведение отбелязват, че за първи път се провежда конкурсна процедура на медицинския център, след като са получили две писма – от министъра на здравеопазването и зам.-министъра на здравеопазването, в които се обръща внимание на ръководството на болницата, че дъщерните дружества на лечебното заведение са също публични предприятия и съответно управителните им органи следва да бъдат назначени след проведени конкурсни процедури.
В писмото се обяснява също, че срокът за подаване на документи от кандидатите е бил удължен заради коледните и новогодишните празници, като и двамата участници са подали своите кандидатури в удължения срок. Оценяването и провеждането на процедурата е било в съответствие с критериите и методиката, обявени във вътрешните правила на лечебното заведение.
Нищо не правещата бивша управителка Жекова, ползваща политически протекции дълги години, най накрая е освободена. Добра новина. 18 години Управител на публично дружество.,без конкурс, как става това?