Разходите за здравеопазване се увеличиха в цяла Европа по време на пандемията COVID-19, но Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) изчислява, че са спаднали през 2022 г.
„Пандемията от COVID-19, и по-скоро кризата с разходите за живот, насочиха допълнително внимание към доходите на медицинските сестри, с опасения относно това дали възнаграждението е достатъчно, за да привлече и задържи медицинските сестри в професията“, предупреждава докладът за „Здравеопазване“ на ОИСР за 2023 г.
Освен това, докато в повечето европейски държави медицинските сестри получават над средното за страната заплащане, то в някои – като Великобритания, Гърция, Италия, Португалия и Финландия, те получават значително по-малко средства от средното за страната. Сред държавите, членки на ОИСР, най-лошо е положението на сестрите в Латвия и Литва.
Докладът на ОИСР се позовава на данни от 2021 г., които макар и да не са напълно актуални, предоставят полезна информация за сравнение между европейските държави.
През 2021 г. годишните брутни заплати на медицинските сестри са варирали от 10 461 евро в Турция (872 евро на месец) до 107 862 евро в Люксембург (8989 евро на месец). Освен в Люксембург, годишните брутни заплати на медицинските сестри са били над 50 000 евро годишно в седем европейски страни – Исландия (75 560 евро), Белгия (73 310 евро), Швейцария (71 349 евро), Дания (68 300 евро), Норвегия (62 647 евро), Нидерландия (60 923 евро) и Ирландия (56 428 евро).
В страните от голямата четворка на ЕС заплащането е значително по-ниско – Германия (46 829 евро), Испания (38 627 евро), Франция (37 508 евро) и Италия (29 224 евро). Във Великобритания средната годишна заплата на медицинска сестра е била 41 023 евро
Според индикатора „паритет на покупателната способност“ заплатите са варирали от 18 720 евро в Литва до 70 455 евро в Люксембург, или нетният доход на медицинските сестри в Люксембург е почти четири пъти по-висок от този на работещите в Литва и Латвия.
Заплатите на медицинските сестри, базирани на покупателната способност, са под 30 000 евро в осем от 21 държави от ЕС, членуващи в ОИСР. Медицинските сестри в Турция (29 177 евро), страна кандидатка за присъединяване към ЕС, са в по-добра позиция от седем държави членки.
Като цяло медицинските сестри, работещи в страните от Централна и Източна Европа, имат най-ниските нива на възнаграждение, което обяснява поне отчасти защо мнозина избират да мигрират в други страни от ЕС, според доклада на ОИСР.
Съотношението заплата към средна работна заплата е полезен показател за отношението към професията във всяка страна. В 15 от 25 страни в Европа заплатите на медицинските сестри са били над средните, но в Обединеното кралство, Швейцария, Финландия и Латвия медицинските сестри печелят по-малко от средния работник. Съотношението на заплатата на медицинската сестра към средната заплата е 0,9 в тези страни, докато в Чехия, Люксембург, Гърция и Словения е 1,5, което показва, че медицинските сестри са получавали 50% повече от средната заплата.
По данни за годишния доход от Института за икономически изследвания (ERI) класацията на държавите, които плащат най-добре за медицински сестри, търпи промяна през 2022 г.
Топ 10 за 2022 г.
1. Швейцария
Средна годишна заплата: $105,347
Швейцария има 18 медицински сестри на 1000 жители (два пъти повече от средното за ОИСР) и е страната с най-високи заплати за медицински сестри. Въпреки това, на фона на настоящия недостиг, 30-40% от медицинския персонал е чуждестранен, привлечен предимно от съседни държави.
2. Люксембург
Средна заплата: $99 403
Добре структурираната здравна система на Люксембург осигурява стабилно търсене на медицински сестри, особено в гериатрични и специализирани грижи. Люксембург е и страната с най-висока минимална заплата в света.
3. Дания
Средна заплата: $93,702
Конкурентните заплати и обезщетения, заедно със стабилната здравна система, създават стабилна основа за кариерно развитие на практикуващите медицински сестри. Дания също е една от страните с най-висок стандарт на живот.
4. Норвегия
Средна заплата: $73,785
Острият недостиг на 7000 медицински сестри в Норвегия и прогнозираното търсене от 28 000 до 2035 г. води до високи заплати на медицинските сестри и привличане на чуждестранни специалисти.
5. Нидерландия
Средна заплата: $73,335
Понастоящем Холандия изпитва голямо търсене на медицински сестри поради застаряващото население.
6. Белгия
Средна заплата: $72,203
В Белгия на медицинските сестри се предлагат различни пътища за навлизане в професията, включително бакалавърски степени и сертификати. Кандидатите трябва да отговарят на изискванията за владеене на език, клинично обучение и регистрация.
7. Германия
Средна заплата: $69,981
В Германия работят почти 33% от всички медицински сестри и акушерки в ЕС. Страната предлага гъвкави работни графици, а в някои случаи предлага и платени годишни отпуски за медицинските сестри.
8. Финландия
Средна заплата: $69,873
Финландия е изправена пред недостиг на медицински сестри поради пенсиониране и повишено търсене на болногледачи със застаряващото население. Международните медицински сестри могат да работят във Финландия, но трябва да отговарят на изисквания за опит и владеене на езика.
9. Ирландия
Средна заплата: $63,829
Ирландия има една от най-високите заплати за медицински сестри благодарение на държавните инвестиции в здравеопазването, силните синдикати и целите за качествени грижи. В момента в регистъра на Съвета по медицински сестри и акушерки на Ирландия (NMBI) са записани над 80 000 специалисти.
10. Великобритания
Средна заплата: $63,454
Към март 2023 г. има 731 058 медицински сестри в постоянния регистър на NMC в Обединеното кралство.
Така като гледам, на всички са ниски заплатите у нас. Никой не дава предложения как да се оправи положението. Тъпче се на едно място.
И нито дума за подаянията, които се дават на медицинските сестри у нас! Няма класация, която да обхване унизителното, обидно и напълно неадекватно заплащане в България на жените в бели престилки, които се раздават в работата си , вършейки я отговорно и професионално!
Все гледаме на другия в канчето а че нашите мед. сестри взимат трохички , никой не вижда!Но ще дойде време и няма да иска никой нито да учи за мед .сестра , нито да работи тази работа
Другарки и другари, комунисти, популисти (и ти другарю академик) ,всички там други селянЕ и гражданЕ с каскети. Записвайте се в курсовете на БЧК за първа долекарска помощ, щото ще ви потрябва. Утре вие сте медсестрите във вашето семейство. Успех ! Д-р Годо няма да дойде.
А последните Топ 10 за 2022 г.
А унас колко получават медицинските сестри. За 12часа работа нищо не вземат и за туй никоя медицинска сестра не иска да работи тази сфера.
А в Русия как са, заплатите?
Жалки.
Жалки, почти като в пропутинската кочинка България
А правете сметка колко са парите на лекарите. Тройно и четворно повече. Четете ли , бре комуняги долни. Здраве се получава срещу мнооого пари.
Заплатите на лекарите в България са около 12-18 ПЪТИ под тези на Великобритания или Австрия Само някой да е казал, че сега не ни управляват пак комунисти. Никъде и в най-дивата капиталистическа държава хората с дипломи и висока квалификация на са подритвани. ТОВА СЕ СЛУЧВА САМО В ГНУСНИ КОМУНИСТИЧЕСКИ КОЧИНКИ като РАZZСИЯ (СССР 2), КНДР, Куба, Беларус, Венецуела и пародията на държава в ЕС наречена България.
Това стадо (визирам и лекарите) си заслужава пастирите!