Зачестяват случаите, в които здравноосигурени пациенти не знаят какви са техните права при получаването на медицинска помощ, кои са личните им лекари и къде да търсят медицинска помощ, ако те не са на работа, съобщават от УМБАЛ-Бургас. В тази връзка от лечебното заведение припомнят какво трябва да знаят пациентите, за да не заплащат преглед, който им се полага като здравноосигурени.
Ако се грижите за възрастни роднини, съседи, познати – попитайте ги кой е личният им лекар. Запишете името му. Сложете го в портфейла, до личната карта, до документи, които носите навсякъде. Ако не знаете кой е личният ви лекар или личният лекар на Вашите близки - чрез сайта на Здравната каса може да се направи проверка по ЕГН. Личният лекар е първият човек, към когото трябва да се обърнете за оказване на медицинска помощ!
Повечето лични лекари сключват договори с медицински заведения, които да поемат техните пациенти. Попитайте личния си лекар с кой дежурен кабинет има договор и към кого да се обърнете, ако отсъства. Тази информация обикновено е закачена на видно място пред кабинета на всеки личен лекар. Във всички случаи, в които ви се налага да търсите медицинска помощ нощем, в почивни дни – трябва да се обръщате към този кабинет, за да не бъдете таксувани.
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“, който се намира до Спешно отделение на УМБАЛ Бургас има сключен договор с 62-ма лични лекари от Бургас и региона. Ако вашият лекар е в този списък, можете да получите медицинска помощ в кабинета за неотложна помощ в почивните и празнични дни. Ако не е в този списък, а желаете да бъдете прегледани, прегледът се заплаща.
Специалистите в дежурните кабинети не могат да дават талони за изследвания и за консултация с други специалисти. Те могат да окажат медицинска помощ, или да насочат за прием в болница. Ако желаете изследвания, те могат да бъдат направени единствено срещу заплащане.
Списък с лични лекари, с които има договор МЦ „Св. Николай Чудотворец“ можете да видите тук.
Ако смятате, че случаят ви е спешен, можете да се обърнете към Спешното отделение на УМБАЛ Бургас. То работи денонощно във всички дни в годината. Входът е през регистратурата на Хирургичния корпус на болницата. Спешни състояния са всички, които пряко застрашават живота на пациента. Ако екипът на отделението прецени, че случаят ви е спешен, ще бъдете прегледани в Спешно отделение и няма да заплащате за прегледа. Ако прецени, че случаят не е спешен, може да ви пренасочи към личния лекар или дежурния кабинет, с който личният ви лекар има сключен договор. Може да ви насочи и към дежурния кабинет на МЦ „Св. Николай Чудотворец“, но ако личният ви лекар няма договор с него, прегледът се заплаща.
Ако ви се налага да търсите медицинска помощ за дете, когато личният лекар не е на работа, отново трябва да посетите дежурния кабинет, с който той има сключен договор. Дежурният кабинет оказва медицинска помощ и на децата и няма задължение да осигури дежурен педиатър. Такава медицинска помощ може да окаже всеки лекар в кабинета.
Изключение са случаите, когато детето не е навършило 1 г. – тогава можете да посетите Спешно отделение на УМБАЛ Бургас. Към Спешно отделение работи и педиатричен кабинет, в който се осигуряват консултации с педиатър по преценка на екипа на Спешно отделение. Тези прегледи са безплатни.
Правила има. Време е да спазват .
каква Хипократова клетва, к,ви 5 лв. ЕТ,ООД,АД - "пари-стока-пари"..Който иска "друго,то",да се изселва в Русия. Там без Хипо клетви - търговците са изгонени от "храма".
Пациентът трябва да знае, че в крайна сметка това дали той Е или не е спешен случай го определя Експертът-Лекар!
"Личният лекар е първият човек, към когото трябва да се обърнете за оказване на медицинска помощ!" Toва не е ли в РАБОТНОТО ВРЕМЕ на личния лекар?
За това има неотложни кабинети
Естествено в работното му време и желателно със записан час. Така е в UK, така ще и у нас .Всякакви опити банални случаи да минат като спешни ще бъдат приемани като злоупотреба със здравното обслужване. Аз като видя някое дете да търсят постоянно събота и неделя за прегледи, означава родителска немарливост и съответно уведомявам социалните служби да извършат проверка по начина на отглеждане на детето .Защото явно има проблем в такова семейство в което детето кашля една седмица, а го водят в неработни дни постоянно.
Родителите на въпросното дете също работят събота и неделя и могат да заведат детето си когато решат че е необходимо. А щом въпросния личен лекар е сключил договор с фонда за обслужване 24/7 ще намери начин да обезпечи това напр. ще сключи договор с денонощен мед. център. Моето GP е постъпило така.
специалист 25.02.2019 15:12:50 - ЗКПЧ ли сте? Ама от ония, "новите" зкпч-ета...?
Ако работят събота и неделя значи са свободни през седмицата, но вместо това не са го завели на лекар. Сбъркана ви е логиката. И никой не работи 7 дни в седмицата айде леко с глупостите, нито пък лекарите сключват договори с когото и да е и с клаузи противоречащи на основните човешки свободи, а там 24 часов и 7 дневен труд е забранен. И какъв специалист си всъщност ? Дотук си нито с медицинско, нито с юридическо образование...
Това, че фондът е денонощен,не значи,че всяко дете е спешно.Кашлицата не е спешно състояние и сл.прегледът трябва да се заплати.
Много правилен подход!
Абсолютно правилно!