Касата ще подбира болниците в страната, с които да сключи договор. Право на това й дава нова проектонаредба, публикувана на сайта на МЗ за обществено обсъждане.
Припомняме, такава наредба съществуваше и по-рано, но бе поредният нормативен акт, отменен от съда.
Проектонаредбата за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ, с които Националната здравноосигурителна каса сключва договори, постановява Фондът да избира лечебните заведения само в случай, че броят на съответния вид легла в дадената област надвишава определения в Националната здравна карта брой. В случаите, когато е налице недостиг или съответствие на определен вид легла спрямо определената потребност в Националната здравна карта, процедурата по избор на лечебно заведение за болнична помощ, което да сключи договор с НЗОК за осъществяване на съответната медицинска дейност, не се извършва, става ясно от документа.
„Практиката през последните години показа безконтролно и нецелесъобразно разрастване на болничната леглова база спрямо потребностите на населението чрез разкриване на немалък брой нови лечебни заведения за болнична помощ, както и чрез разкриване на нови структури в съществуващите болници. Всички тези нови болници и нови дейности се създават в резултат на определени бизнес интереси и не са съобразени с потребностите на населението от съответната медицинска дейност, като в същото време те се явяват кандидати за договаряне с НЗОК. При липсата на ясни критерии за оценка и избор на договорните партньори липсва основание за отказ от страна на НЗОК да сключи договор с някоя от кандидатстващите болници, а това допринася ограниченият финансов ресурс за болнична помощ, въпреки неговото ежегодно нарастване, да се разпределя между все повече лечебни заведения, без да се гарантира необходимото ниво на качество в медицинското обслужване за населението.
Следователно при липсата на регламент за избор на лечебните заведения, с които НЗОК да сключва договори, значителен превес имат пазарните интереси на лечебните заведения над интересите на населението от правилното разходване на обществения ресурс с цел получаване на достъпно (равномерно териториално разпределено) и с необходимото качество медицинско обслужване в болничната помощ”, аргументира нуждата от тази наредба Здравното ведомство.
За извършване на избора на лечебни заведения се предвижда създаването на комисия със заповед на директора на съответната районна здравноосигурителна каса.
Изборът на лечебно заведение, провеждащо активно лечение е предвидено да се осъществява въз основа на резултатите от оценяване по пакет от критерии, включващи както общи критерии за лечебното заведение, така и специфични за конкретната медицинска дейност. Определените критерии включват своевременност и непрекъснатост, комплексност, обем и сложност, качество на диагностично лечебните дейности и удовлетвореност на пациентите от оказваните от лечебното заведение медицински услуги, гласи проектонаредбата. Предвидени са и допълнителни критерии за сравнителна оценка на болничните структури, формирали еднаква крайна оценка.
За всеки отделен критерий са разписани индикатори, по които да се извършва обективна оценка на базата на брой точки съгласно определени стойности на измерване на изпълнението на всеки индикатор. Стойностите за измерване на изпълнението на индикаторите са определени на базата на изискванията на медицинските стандарти за съответните медицински дейности, въведените в статистическата отчетност на лечебните заведения здравни индикатори и индикатори за качество на медицинските дейности, както и данни за осъществените от лечебните заведения дейности, заплатени от НЗОК по предходния договор на лечебното заведение с НЗОК.
С цел отчитане на обратната връзка с потребителите на медицински услуги, като индикатори за оценка на лечебните заведения са включени и резултатите от извършени проучвания на удовлетвореността на пациентите по реда на съответната наредба, както и акредитационната оценка, гласи още документът.
Припомняме, към момента наредба за удовлетвореността на пациента не съществува, тъй като тя също бе отменена от съда.
За оценяване на лечебните заведения, които са разположени в райони със затруднен достъп до медицинска помощ, е предвиден специален ред и критерии, свързани с отдалеченост и труднодостъпност на района, демографски и социални индикатори. Целта е да се гарантира достъпът на населението до медицинска помощ в тези региони в зависимост от техните особености, независимо от надвишените потребности за общия брой легла в дадената област, уточняват от МЗ.
Предложени са и отделни критерии и индикатори за оценка на медицинските дейности, свързани с продължително лечение и рехабилитация, които отразяват спецификата на тези медицински дейности, за разлика от медицинските дейности, свързани с активно лечение.
Демократът, реформатор, потомствен интелигент и седесар Москов се опита да направи точно това - да въведе здравна карта и съответно да направи от българската пациентоединица наистина осигурено същество. Поне по основния пакет медицински услуги.
Ми нека набутат добитъка само в държавни болници и да не могат да си ползват здравните осигуровки за други болници с по-добро обслужване ,защото били частни. Комунистът трябва да се бори с частниците, а това е лайтмотив и на тиквено-милиционерската хунта на Баце им. Само,че правителственото прасето касичка не може и не е морално да си подбира изпълнителите на медицински дейности, защото е хем монополист, хем монопсист . Когато има 20 други здравни фондове на равноправни позиции и има конкуренция тогава тъпанарите могат да си подбират с кого да работят. Сега това е просто нагъл произвол и злоупотреба с монополно положение. Не че милиционерите ще се трогнат. Откакто се видя наглото им поведение към чуждите здравни фондове НИКАКВА НАДЕЖДА НЕ ОСТАНА,че ще ще имат някога коректно поведение и към българския медицински персонал.
Напротив! Ще набутат народа в ЧАСТНИТЕ СИ структури. От години насам, само частни болници получават в пъти увеличени лимити, а на общински и държавни или нарастват с по 5-10% годишно, или намаляват с толкова. Така че управниците си знаят интереса. Между другото, няма значение каква е собствеността, а крайният резултат.
Ма те държавните болници са на партията на власт и една част от общинските в които са назначени директори послушници пак на управляващата партия . Там НЗОК ще плаща и ще ги управлява. Частните болници няма да работят само в рамките на лимитите на НЗОК нискотарифно , а и по ценоразпис. А това брули електората на управляващата сган, която няма да е доволна. Затова ше насочат договори към структури, които могат да държат в подчинение.
А дано а дано !
А да сте разбрали че Наредба 2 вече я няма? Решение 2735 на ВАС отми нищожно наредбата, основа на НРД 2018. Пълна менажерия!
А да сте разбрали, че тиквуняка до два дни ще я преиздаде? Какъв съд, какви пет лева в мутренска държава.
А болниците и другите договорни партньори няма ли и те да имат възможност за избор на друг партньор освен НЗОК.
Няма избор! Робство! Еднолична диктатура. Крадливите роби да си траят.
А всъщност пациентът няма да има избор и ще се бута само в кочините .Като види ,че не става и го лекуват оскъдно бюджетно накрая ще отиде да си плаща в другата болница ,която няма договор с НЗОК. Ще видиш тогава как ще плащат глупаците като теб, които сега се радват.
Всичко от Москов по московски. Сега ще върнат и пръстовите отпечатъци. Помията се завръща с пълна сила. Импотентната администрация на тиквеният комунизъм налага отново диктата си.
Отпечатъците с мед да ги намажеш, пред това което следва след влизане в сила от 25.05.2018 на "Общ регламент за защита на личните данни (GDPR)!