Системата на здравеопазването е разконцентрирана и с много проблеми. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев в интервю за Канал 3 в коментар за проверките в държавните лечебни структури, както и започващия днес протест на общинските болници.
Ананиев обясни, че първата задача, с която се е заел, след като е оглавил ведомството, е да изготви анализ за финансовото състояние на държавните болници. В момента, стана ясно от думите му, този анализ е на бюрото на премиера и финансовия министър. Ананиев определи доклада за финансов документ, въз основа на който се предприема определена политика и обясни, че първата болница, към която тя е насочена, е МБАЛ Ловеч, като целта е да се докаже, че инициираните мерки ще дадат резултат. „В момента всички смятат, че преструктурирането на болничния сектор се прави с оглед да закрием някаква структура или да оптимизираме някаква структура, а моята главна идея е да направя такава система, че да носи по-добро здраве на хората, да предоставя по-качествени услуги“, заяви министър Ананиев.
По думите му финансовото управление в повечето болници, обект на анализа, е на много ниско равнище поради неправилно управление, липса на контрол и ангажименти на мениджмънта. Той даде за пример схемата, при която частна структура работи в държавна, като обаче приходът за първата е в пъти по-голям, въпреки че на практика държавното заведение е това, което е подсигурявало дейността. В някои случаи съотношението е било 88 към 12 процента в полза на частната болница, отбеляза той. На въпрос какво ще последва от този доклад, Ананиев беше категоричен, че „тези хора, които са допуснали накърняване на държания интерес, ще си получат своето заслужено наказание“.
Според министър Ананиев координацията между отделните звена в системата като ЦСМП, РЗИ е много слаба. Проблем има и при дейността между извънболничната и болничната помощ. „От трета страна имаме дефицит на лекари и сестри. В момента се прави нещо абсолютно неправилно – едни и същи лекари работят в частни и държавни болници или в държавни болници и в извънболничната помощ“, коментира той, като посочи, че в резултат пациентите се „движат“ спрямо лекаря. „Целият този хаос в системата е довел до това тези 70 болници, на които аз съм принципал, да имат загуба от 165 милиона лева, когато само преди няколко години – в 2010 г., те са били 57 милиона“, отчете той, като допълни, че тези лечебни заведения са били заблуждавани да взимат кредити.
По думите му без структурни промени задълженията на болниците ще продължат да се трупат. За пример министър Ананиев даде отново предприетите мерки в ловешката болница, припомняйки, че запорът над сметките й е вдигнат, с 30% е съкратен административния персонал, който „взима пари и не осигурява нищо“ и като цяло е оптимизирана дейността на лечебното заведение. „На третия месец болницата ще функционира така че да може да се самоиздържа и да осигурява ефективно лечение на гражданите, за които има капацитет“, прогнозира той. Ако това не се случи, стана ясно от думите му, МЗ е направило регионален анализ кои други болници ще могат да поемат пациентите от района. „Не искам да лъжа, както някои други преди са лъгали. Искам да направя реален разчет, който да го докажа и изпълня“, категоричен бе той.
Министър Ананиев съобщи още, че днес ще се срещне с представители на медицинските сестри. Той посочи, че част от исканията на съсловието им са в компетенцията на МЗ и се приемат от сегашния екип. Пример за това е настояване на сестрите за диференцирано заплащане съобразно положения труд и квалификацията, както и продължаваща квалификация. Що се касае до искането им за по-високи възнаграждения, той обясни, че въпросът зависи от преговорите между работодатели и синдикати.
Относно проекта за спешната помощ, здравният министър за пореден път обясни, че е имало забавяне, но посочи, че то вече е наваксано, като в момента се финализира първата му част, свързана с определяне на местата за разпределение на новите спешни центрове, ремонта на вече съществуващите и др. До три години проектът трябва да е приключен, отбеляза още министър Ананиев.
Скоро започва преструктуриране на болницата в Ловеч
04.01.2018 12:45:40МЗ, МВР и прокуратурата започват съвместни проверки на държавните и общински болници (обновена)
05.12.2017 16:11:39 Надежда НеноваДоклад за финансовото състояние на държавните болници ще подготви МЗ до две седмици
22.11.2017 17:30:51