Китай получи сертификат от СЗО за страна, свободна от малария, предаде пресслужбата на световната организация. Според експерти това е едно забележително постижение, които идва след неуморни усилия и последователна работа през последните 70 години. Азиатската страна е била е най-засегнатите от малария региони на света с 30 млн. случаи на болестта през 40-те години.
Днес Китай е първата страна в Западнотихоокеанския регион на СЗО, която получава сертификата, с който се удостоверява, че е свободна от малария за повече от 3 десетилетия. Другите страни в региона, които са постигнали този статут са Австралия (1981), Сингапур (1982) и Бруней 1987).
В световен мащаб 40 страни и територии са получили такъв сертификат. През последните години това са Салвадор (2021), Алжир (2019), Аржентина (2019), Парагвай (2018) и Узбекистан (2018).
Борбата с болестта започва още 50-те години на миналия век, когато здравните власти в Китай започват работят за локализиране и спиране на разпространението на маларията, като осигуряват превантивни антималарийни лекарства за хора в риск от заболяването, както и лечение на заболелите. Освен това страната полага големи усилия за намаляване на местата за размножаване на комари и засили използването на инсектицидни пръскания в домовете в някои райони. През 1967 г. китайското правителство стартира „523 Project“ - национална изследователска програма, насочена към създаване на нови терапии за малария. Тя обединява повече от 500 учени от 60 институции, като в резултат на работата им през 70-те години на миналия век те създават артемизинин комбинираните терапии (ACT) - най-ефективните антималарийни лекарства, налични днес.
През 80-те години Китай беше една от първите страни в света, които широко тестваха използването на обработени с инсектициди мрежи (ITN) за профилактика на малария, много преди мрежите да бъдат препоръчани от СЗО за контрол на маларията.
До края на 1990 г. броят на случаите на малария в Китай е спаднал до 117 000 и смъртните случаи са намалени с 95%. С подкрепата на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария от 2003 г., Китай развива дейности, насочени към обучение и подготовка на персонал, закупуване на лабораторно оборудване и лекарства, както и на засилена борба с комарите. Тези мерки допринасят за по-нататъшно намаляване на случаите и в рамките на 10 години те спадат до около 5000 годишно.
През 2020 г., след като докладва 4 последователни години за нулеви местни случаи, Китай кандидатства за официално сертифициране. След оценка на място от независимата експертна група на СЗО за изкореняване на маларията страната е одобрена като държава, свободна от малария.
Рискът от внесени случаи на малария остава ключов проблем, особено в южната провинция Юнан, която граничи с 3 ендемични от малария държави: Лаосската народна демократична република, Мианмар и Виетнам. Китай също се сблъсква с предизвикателствата на внесени случаи сред китайски граждани, завръщащи се от Субсахарска Африка и други ендемични от малария региони.
Въпреки че в света се полагат немалко усилия за намаляване случаите на болеста, тя все още остава широко разпространена, а 95% от случаите са в Африка. По данни от 2019 г. в света са регистрирани 229 млн. случая, а починалите от малария са 409 хиляди. Различни изследователски екипи работят и над създаването на ваксини, но засега тяхната ефективност е незадоволителна. Очаква се обаче пробив с разработвана от екип на Оксфордския университет нова ваксина, която, според създателите си, е показала 77% офективност в ранните етапи на проучване.
"Рискът от внесени случаи на малария остава ключов проблем, особено в южната провинция Юнан, която граничи с 3 ендемични от малария държави....." За нас рискът да внесем малария е от Елада, особено от устието на Места!
"Китай вече е страна, свободна от малария" ДОСТА СА ЗАКЪСНЕЛИ! БЛАГОДАРЕНИЕ НА ОБРУГАВАНИЯ СОЦИАЛИЗЪМ/КОМУНИЗЪМ БЪЛГАРИЯ Е "СВОБОДНА ОТ МАЛАРИЯ" ОТ ОКОЛО 1960 ГОДИНА. С ПОДКРЕПАТА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКАТА ДЪРЖАВА, ЧРЕЗ МРЕЖАТА ОТ ДЪРЖАВНИ ТУБДИСПАНСЕРИ И ТУББОЛНИЦИ,, ПОД КОНТРОЛ БЕ ПОСТАВЕН БИЧЪТ "ЖЪЛТА ГОСТЕНКА"/ТУБЕРКУЛОЗАТА/, КОЯТО ОБАЧЕ ОТНОВО ИЗБУЯ С ИДВАНЕТО НА ДЕМОКРАЦИЯТА!