Всички китайски провинции ще трябва да създадат поне по две-три временни болници за пациенти с COVID-19, реши Националната комисия по здравеопазване на страната. Според наблюдатели това е знак, че Китай очаква увеличаване на случаите, коментира агенция Bloomberg.
През миналата седмица страната актуализира насоките си за лечение на COVID и огласи намерението си да използва вече съществуващите болнични заведения само за пациенти с тежки усложнения на инфекцията. Пациентите с леки симптоми или без симптоматика вече ще бъдат изпращани в импровизирани заведения за изолация, за да се избегне претоварване на здравната система.
Китай все още изолира всички случаи, независимо от тяхната тежест, като част от политиката си за „нулев COVID“ (ZeroCovid). При така възприетата стратегия се оказва, че за кратък период страната ще трябва да изгради поне 62 временни болници, като се има предвид, че в Китай провинциите са 31.
Според информация от Националната здравна комисия 33 временни болници вече са построени или са в процес на изграждане, което осигурява 35 000 легла. От местните власти се изисква да изготвят планове, които да гарантират, че при нужда лечебните заведения ще могат да бъдат използвани в рамките на два дни.
Китай за първи път започна да изгражда временни съоръжения в началото на пандемията, когато за 10 дни бяха построени две импровизирани болници в първоначалния епицентър – Ухан. Там те бяха от ключово значение за овладяването на епидемията.
Постигането на целта „нулев COVID“ включва и други мерки, като локдаун на цели области (главно в североизточната част на страната), масово тестване и ваксиниране с бустери на възрастното население над 60 години.