Липсата на медицински сестри в България е ужасяваща. „В момента работещите сестри от 40 до над 60 години са 80%, а 15% са тези, които са между 25 и 40 години“, каза пред БНР Петя Недкова от Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
Според мащабно изследване на БАПЗГ колкото медицински сестри завършат образованието си, толкова и заминават за чужбина. „Въпреки че не става дума за едни и същи хора, бройката е тази. Вече започва да се наблюдава тенденция да заминават и по-възрастни, защото цяла Европа се нуждае от медицински сестри. Населението застарява, нуждата от здравни грижи се увеличава навсякъде и на практика те там са добре дошли“, каза Недкова.
Тя подчерта, че начинът да бъдат задържани в България е освен да им се увеличат заплатите, да се повиши общественият престиж на професията и да разберат всички какво всъщност работят медицинските сестри, както и да се осъществят самостоятелните функции на професията в първичната медицинска помощ. Засега това не се случвало, защото нямало кой да плати на професионалистите по здравни грижи.
Недкова определеи идеята на министър Ананиев да възстанови програмата за парамедици, за да може да поемат част от задълженията на медицинските сестри, като абсурдна. Думите й са по повод заявеното намерение на министъра да отвори програмата за парамедиците, тъй като те можели да изпълняват част от дейността на медицинските сестри и по този начин да се освободи един значителен човешки ресурс.
„Също така ми звучи пренебрежително към нашата професия. Министърът няма представа от това, какви професии работят в здравеопазването, защото парамедиците в никакъв случай не могат да заменят медицинските сестри. Обучението на парамедиците е двугодишно и се извършва в центрове за професионално обучение. Медицинските сестри, акушерките и лекарските асистенти се обучават четири години във висшите учебни заведения“, каза тя.
Недкова поясни, че парамедиците са лица, които се обучават за спешната медицинска помощ и така е в цял свят. Те трябвало да реагират в състояние на спешност, да се ориентират от какво има нужда пациентът, той да бъде имобилизиран, да му бъде направена превръзка, да бъде докаран жив до лечебното заведение, което е в най-голяма близост и може да поеме случая. „Тъй като в името им се съдържа „медици“, всички смятат, че те са нещо много специално за системата. Те са специални, но се подготвят единствено и само за реакция в спешни състояния. Трябва да се разбере, че това са различни професии. За медицинските сестри има единни държавни изисквания. Това е регулирана професия на ниво Европа. Има европейска директива за регулираните професии, в която попадат медицинските сестри, акушерките, лекарите“, каза Недкова.
Крайно време е да се проведе дискусия на тема - какво ги задържа тук , а не какво ги гони , защото ако трябва да сме честни , има единици които остават .
+
Нормално е медицинските сестри да заминават масово в цивилизованите държави. Нямаше да е нормално да се натискат да работят в нашата здравна система при това унизително заплащане и подценяване на техния труд. Всички млади момичета, които се насочват да изучават тази професия, го правят с идеята, че ще я упражняват в друга държава.