Идеята на новия управител на НЗОК д-р Дечо Дечев у нас да идват лекари от чужбина, за да лекуват пациенти, е много добра. Това заяви пред БНР зам. здравният министър д-р Бойко Пенков. По думите му, по този начин биха се постигнали няколко резултата едновременно: болният остава в собствената си страна, сред своите близки; получава висококвалифицирана помощ от водещи специалисти; нашите лекари поемат знанията и опита на колегите си отвън; намаляват се и разходите, тъй като за този тип подход се плащат хонорари на хората, които извършват лечението тук на място, а се спестяват разходи, които биха могли да бъдат ползвани за лечение на други хора.
„Проблемът, който имаме в момента, не е толкова като възможности да се финансира такъв тип дейност, а е остарялата нормативна база, която трябва да бъде променена във връзка с допускането на лекари от други страни за извършване на лечебна дейност в България. Има наредба, която определя как става това нещо, малко тромава. Ако водещ професор дойде в България, ние трябва да го направим член на Лекарския съюз за десет дена“, отбеляза д-р Пенков и посочи, че в нормативните документи трябва да се направят необходимите корекции, за да се улесни начинът за получаване на медицинска помощ.
„Ето сега, примерно на Евротрансплант новият подход е да се подпомагат местните трансплантационни центрове те да развиват капацитет и да решават проблеми. Този нов подход почти навсякъде вече се въвежда, обучение и прехвърляне на технологии, методики за лечение на местно ниво. Мудната нормативна база малко пречеше и трябва да бъде променена“, допълни той.
От думите му стана ясно още, че Здравното ведомство приветства и идеята за обединяване на Комисията за лечение в чужбина и Център „Фонд за лечение на деца“ под шапката на НЗОК. Плановете в това отношение са още от идната година те да заработят по този начин. „Поне за мен като амбиция е да заработи от 1 януари“, каза зам.-министърът, като уточни, че експертите към структурите ще продължат да работят по случаите. „Това са експерти, които подпомагат изцяло дейността на администрацията. Идеята е в новия бюджет, който ще бъде гласуван за 2019 г., да бъдат предвидени тези промени“, каза д-р Пенков и допълни, че са предвидени трансфери от страна на държавата към бюджета на НЗОК точно за тази дейност.
В хода на преструктурирането най-вероятно ще бъде ликвидиран и Общественият съвет към ЦФЛД – стъпка, упорито отричана от властите през последните години, откакто започнаха сериозните проблеми на Фонда, след като начело не стои Павел Александров.
„По принцип самата каса е обществена институция, така че... има Надзорен съвет, в който държавната квота е по-малка от обществената квота. Трябва да се прецени, не мога да кажа, нямам готово решение за себе си“, отговори зам.-министърът на въпрос дали Общественият съвет ще бъде премахнат. Той обаче отбеляза, че повишената прозрачност при такива процедури е много по-добра. „Винаги с удоволствие съм работил с пациентски организации, да може всичко, което се обсъжда като решения, да усетиш, че хората го приемат. И тогава няма да предизвиква някакъв тип подозрения, че се прави нещо, което не е в тяхна полза“, подчерта зам. здравният министър.
Всички дейности малко по малко се прехвърлят към касата! А от 28 каси ще станат 6! А МЗ какво ще работи??
УжасТ. Мариетка на какво ще става шеф сега!