След 3 часа и половина дебати на висок тон народните представители от парламентарната здравна комисия решиха да направят работна група, която да изготви законопроект за възнагражденията на медиците в болнична помощ до 28 юли. В групата ще участват и представители на МЗ, а депутатите ще вземат предвид и законопроекта, който младите медици ще предложат утре на кръгла маса.
„Предлагам на колегите от опозицията също да се включат в законодателни инициативи до 28 юли. Ще съберем всички предложения и ще създадем консенсусен законопроект“, каза председателят на комисията проф. Костадин Ангелов.
„Системата изначално е дисбалансирана и трябва да се подхожда много внимателно към всички промени, които трябва да се правят“, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов.
„Доволен съм, защото имаше една прекрасна дискусия, която повдигна много въпроси. В системата на българското здравеопазване има много проблеми, натрупани от десетилетия и не трябва да ги решаваме един по един, защото това ще доведе до дисбаланс. Младите колеги започват сега своя път и трябва да бъдат обучавани от колеги, които носят цялата отговорност лично. Аз съм оптимист, ще участвам във всички дискусии, но ще защитавам интересите на цялото съсловие“, каза пред журналисти след заседанието министър Кирилов.
„Няма да си говорим през медиите. Ще видите законопроекта на 28 юли. Дотогава няма да си позволим да коментираме нищо конкретно. “, каза проф. Ангелов в отговор на въпрос дали е възможно стартовите заплати на всички специализанти да са еднакви.
„Най-сериозното разминаване между нас и политиците е оформянето на основните възнаграждения в сектора. Това, с което не сме съгласни е, че КТД е работещ механизъм. Колективният трудов договор би могъл да е валиден за всички болници, но ако възнаграждения, които са заложени сега, а за някои сектори те са по-ниски от заложените в КТД от 2022 г., това няма да промени сегашната ситуация“, каза Василена Димитрова, представител на протестиращите студенти и млади лекари.
„Разбираме техните аргументи да запазят специалистите, които се обучават тук, но много болници изобщо не отпускат места за специализанти държавна поръчка и не мисля, че има смисъл при това положение да коментираме обвързващите договори“, добави още тя.
По-рано, по време на заседанието на комисията, председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов заяви, че проблемът на здравеопазването в България е неговото недофинансиране – най-нисък дял от БВП и най-ниска здравна вноска. Той припомни, че Лекарският съюз е представил методика за заплащане на лекарския труд, която до този момент не е намерила място никъде. „Подкрепяме младите лекари, но ние се борим за по-добри условия на труд на всички лекари в България. Това, което е да момента трябва да се надгражда, а не да се променя с централизирано финансиране, еднакво за всички райони в страната“, каза д-р Брънзалов.
Той допълни, че МЗ може да предприеме увеличение на директните субсидии за специалностите, които са с най-голям недостиг.
По думите на председателя на ББА адв. Свилена Димитрова няма работодател - болница, за който не е важно да запази своите служители. „Проблемът със заплатите в системата е резултат от нейното недофинансиране. Не мисля, че има и друг сектор, в който със закон да се налагат минимални прагове за работна заплата“, каза тя.
Председателят на Националното сдружение на общинските болници д-р Неделчо Тотев пък заяви, че общинските болници работят в условия на див капитализъм, а ги карат да разпределят приходите си по комунистически начин. „Трудовите разходи са функция на приходите. Приходите не са мръднали от миналата година, а има голяма вероятност дори да намалеят. Ако бъдат заложени минимални прагове за основна заплата на специализант, равни на заплатите на лекар със специалност, ние, обречените болници, ще се самозакрием. Няма откъде да плащаме нито тези заплати, нито тези глоби“, каза той.
Припомняме, младите медици протестират вече повече от месец с искания за достойно възнаграждение, като настояват за обвързване на основната начална заплата за лекарите без специалност с минималната работна заплата. Исканията им също така са за подобряване на условията на труд, както и за добри условия за следдипломно обучение.
Утре предстои кръгла маса, организирана от тях, на която ще бъде представен и законопроекта, изготвен от младите медици.
Млади лекари излизат отново на национален протест "Бъдеще в България"
27.06.2025 10:18:48Млади лекари: Предстои кръгла маса, искаме диалог с МЗ и БЛС
25.06.2025 12:48:02Протест на медици и студенти с искане за достойни възнаграждения
26.05.2025 20:22:19