Хроничната болка е състояние, при което сериозно се засяга качеството на живот на пациентите. Лечението на пациентите с хронична болка е мултидисциплинарен проблем и в повечето случаи представлява тежко бреме за здравно осигурителните системи дори и в развитите страни.
По глобални оценки над 1,5 милиарда от населението над 40 години страдат от хронична болка и в повечето случаи им се налага да пият лекарства всекидневно, но не са застраховани и млади хора, особено физически активни и спортисти. Най-честата хронична болка е в долната част на гръбнака – страданието на всеки трети е свързано с кръста. Оплакванията на всеки шести пациент с болков синдром са локализирани в областта на врата. Приблизително толкова са хората с постоянно или пристъпно мигренозно главоболие, а от невралгии в областта на лицето се оплакват 4 на 100 души.
Напоследък в клиничната практика навлизат различни високотехнологични методики за интервенционално лечение на болката, които се отличават с голяма прецизност по отношение на неврофизиологичното и образното идентифициране на генератора на болка и максимално пощадяване на интегритета на нервните структури, които са обект на интервенцията. Един от тези методи, който намира все по-широко приложение при пациенти страдащи от периферна невропатна болка, е крионевролизата. Методът набира все по-голяма популярност и е широко използван в САЩ и в специализирани европейски центрове в Дания, Норвегия, Швейцария, Германия, Белгия и др.
Като част от политиката си за развитие на медицинските технологии и иновации, УМБАЛ „Света Анна“ въведе метода на крионевролиза от началото на 2024 година в Клиниката по неврохирургия, съобщават от болницата.
Същността на метода е в прецизното образно и неврофизиологично индентифициране на периферните сетивни нерви провеждащи болковата сетивност и прецизно въздействие върху тях чрез фокално замразяване до – 75 градуса по Целзий. Това води до прекъсване на сетивните функции и изчезване на усета за болка, като се запазва съеденително-тъканната структура на периферния нерв и възможността за последваща регенерация на нерва.
Процедурата е изключително щадяща, извършва се под локална анестезия в условията на операционната зала, като подобрява значително качеството на живот на пациенти с хронична болка предизвикана от заболяване на периферната нервна система, след травма или след операция и др., информират още от лечебното заведение.