През 2023 г. според пълнолетното население на страната най-значимите проблеми на българското здравеопазване са дефицитът на медицински специалисти в системата, лошите условия за лечение в държавните лечебни заведения и корупцията в системата на здравеопазването.
Това показват данни от изследване на общественото мнение по актуални проблеми в сферата на здравеопазването, проведено от Националния център за парламентарни изследвания.
През тази година продължават да преобладават ясно изразени обществени нагласи, според които е необходима промяна на сегашния модел на здравеопазване в България. Според пълнолетното население на страната моделът би могъл да се запази само ако бъдат повишени контролът и финансовата дисциплина.
По отношение на модела на здравната система също така преобладават обществените позиции, подкрепящи предложението да се създаде среда, в която НЗОК да се конкурира с други частни фондове, а да не бъде монополист, както досега. Въпреки подкрепата на подобно предложение, повече от половината пълнолетни български граждани биха предпочели да внасят здравноосигурителните си вноски както досега – в НЗОК. Също така преобладават предпочитанията здравните осигуровки на хората да бъдат събирани в индивидуална партида, като тази нагласа става непроменена спрямо 2019 г., отчитат от Центъра.
Според пълнолетните български граждани, качеството на здравеопазването в България не е на необходимото равнище. Под една пета от участвалите в изследването го определят като „добро“, а мнозинството от хората са на мнение, че то е „задоволително“ или „лошо“. Преобладават обществените нагласи, че здравното обслужване в страната е по-лошо в сравнение с останалите страни членки на ЕС. Най-високо неудовлетворение към качеството на медицинските услуги се регистрира сред хората, които ги ползват най-често – пациенти с хронични заболявания и хора с влошено общо здравословно състояние.
Според анкетираните основните критерии, на които трябва да отговаря здравеопазването в страната, за да бъде възприемано като качествено, са лесен достъп на пациентите до компетентни медицински специалисти, висока ефективност при лечението на заболяванията, както и лесен достъп на пациентите до модерно медицинско оборудване.
Освен това според обществените представи качеството на здравното обслужване в страната би се повишило, ако се оптимизират контролът на всички нива в системата на здравеопазването, условията за престой и лечение в държавните лечебни заведения, както и заплащането и броя на медицинския персонал – лекари, медицински сестри, санитари и фелдшери.
В България продължава да доминира мнението, че ако нямаш „връзки“ в лекарските среди, не можеш да получиш добро здравно обслужване. Тази теза се подкрепя от близо половината от пълнолетното население на страната. Категорично се поддържа и мнението, че заплащането на здравната услуга от страна на пациентите гарантира добро обслужване. Преобладаващите обществени нагласи са, че пациентите получават по-добро медицинско обслужване и им се обръща повече внимание при медицинските прегледи заплатени от тях самите, отколкото при прегледите, заплатени от НЗОК.
Същевременно от 2019 г. досега е налице положителна тенденция към нарастване на обществената нетърпимост към проявите на корупция в здравеопазването, която намира конкретен израз в увеличената готовност за активни действия при случаи на корупционни прояви, на които пациентите са били свидетели. Преобладаващата част от пълнолетните български граждани не одобряват предлагането на пари и подаръци на медицински лица с цел получаване на по-качествена медицинска услуга.
Във връзка с разликите между извънболничната и болничната помощ изследването сочи, че здравното обслужване, предлагано от личните лекари и лекарите специалисти, се ползва с високо одобрение от страна на пациентите. Ниско оценени са здравните услуги при престой в болнично заведение и посещенията в центровете за спешна медицинска помощ. По отношение на личните лекари пък анкетираните открояват два проблема: продължителността на изчакване за преглед пред кабинетите и невъзможността на пациентите да се свържат по мобилните телефони с лекарите си.
Основните критерии при избор на лечебно заведение за пациентите пък са наличието на добри медицински специалисти и модерна апаратура, доброто обслужване и отношение към пациентите, както и доброто реноме на лечебното заведение.
От изследването става ясно още, че обществените нагласи са категорично в полза на медицинските служители при случаите на насилие над медици, доколкото пълнолетните български граждани са на мнение, че: случаите на насилие срещу здравните специалисти са неприемливи; трябва да бъдат предприети действия от страна на институциите за подобряване на защитата на здравните специалисти в ежедневната им практика; трябва да има ефективни присъди за хората, упражнили насилие срещу лекари.
Цялото изследване можете да видите тук.
Абсолютно вярно!
В това кухо 'изследване' на Парламента (видиш ли с пари на данъкоплатците) думата КОНТРОЛ се повтаря 39 пъти. .Очевидно едни галфони от партийната класа си мислят ,че това е по-важно от заплащането и нещо още по-лошо - мислят си кратуните ,че това ще реши въпроса за качествено здравеопазване. При най-ниския бюджет за здраве в Европа и част от Африка ?!?!? ДА, Ама не. Все по-малко хора ще работят в този сектор , а младите новозавършили лекари направи са ви били шута ОКОНЧАТЕЛНО И НЕВЪЗВРАТИМО неуважаеми кретени от властта и техните плиткоумни избиратели. Приказки,глупави констатации, пожелания кому е нужно такова изследване , което не работи и не променя нищо, нито виждаме нещо работещо европейско .Буламачите на властта и фалшивата загриженост от соца. Това е. То не бяха стратегии 34 години и изсмукани от палците редове ,продължавайте в духа на 23 конгрес на БКП ,пък ще си хапете утре задните части гарантирано.
"невъзможността на пациентите да се свържат по мобилните телефони с лекарите си." ?!?!?!??! Такава порочна и нагла практика няма в НИТО ЕДНА СТРАНА В ЕС, ШВЕЙЦАРИЯ, САЩ, КАНАДА, АВСТРАЛИЯ, НОВА ЗЕЛАНДИЯ, ЯПОНИЯ. Само в посткомунистическата дупка българия се позволява на някого да тормози денонощно лекаря независимо дали преглежда в момента други пациенти , в банята, на плажа, в планината, докато шофира, ,спи , коси в градината си или прави нещо друго за семейството си. Само в комунистическите дупки като расия, куба, кндр, белорус интелигенцията системно се малтретира от пролетарската сган.
Абсолютно вярно!
Дрън-дрън!!! Качествено здравеопазване се прави само с лекари -милионери.