!
Петък, 27 Март 2026
04
дек
 

МБАЛ-Смолян организира безплатни прегледи за туберкулоза

Сряда, 04 Декември 2019 | 16:23:34


МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ организира безплатни прегледи за туберкулоза. Скринингът е във връзка с декемврийската кампания „Седмица на отворени врати", която ще се проведе от 9 до 13 декември 2019 г. Това съобщиха от лечебното заведени

МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ организира безплатни прегледи за туберкулоза. Скринингът е във връзка с декемврийската кампания „Седмица на отворени врати", която ще се проведе от 9 до 13 декември 2019 г. Това съобщиха от лечебното заведение.

Медицинските консултации и изследванията са напълно безплатни, включително и за неосигурените лица. Прегледите ще се извършват в часовете между 8,00 и 15,30 часа от д-р Юлияна Лазарова – завеждащ пневмофтизиатричния кабинет, който се намира на шестия етаж, над Инфекциозно отделение в смолянската болница.

Последната кампания, организирана в МБАЛ – Смолян, бе проведена в периода от 18 до 25 септември 2019 г. „Преминали са 92 пациенти, които са попълнили анкетни карти и са консултирани и прегледани. От тях с риск от заболяване са 71. На 71 от тях са извършени прегледи. На 50 - проба Манту, рентгенография на бял дроб на 28 и микробиологично изследване на храчка – на 9. Един пациент е с латентна туберкулозна инфекция. Няма открити болни с туберкулоза.

На всеки три месеца болницата в областния град организира „Седмица на отворените врати“, като целта е да се повиши обществената информираност, да се даде възможност на всеки за достъп до здравни услуги, както и да се промотира здравословния начин на живот.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
exNM


Всичко за коронавируса
Още новини
Социално значимите заболявания във фокуса на „НЗОК за теб“ (Видео)
27.03.2026 10:30:15

Социално значимите заболявания във фокуса на „НЗОК за теб“ (Видео)

На социално значимите заболявания е посветена тазседмичната тема на Здравната каса в рубриката &b ...

С публична лекция за проф. Параскев Стоянов МУ – Варна започва честванията на 65-ата си годишнина
27.03.2026 09:41:35

С публична лекция за проф. Параскев Стоянов МУ – Варна започва честванията на 65-ата си годишнина

Публична лекция „Проф. д-р Параскев Стоянов с роля в Общественото здравеопазване“ ще ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...