Вторник, 25 Март 2025
30
ян
1
 

МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали завършва годината с положителен финансов резултат

Вторник, 30 Януари 2024 | 15:59:12
1

С положителен финансов резултат ще завърши финансовата 2023 г. Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали според прогнозните данни, обяви на среща с журналисти изпълнителният директор на лечебното заведение

С положителен финансов резултат ще завърши финансовата 2023 г. Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали според прогнозните данни, обяви на среща с журналисти изпълнителният директор на лечебното заведение проф. д-р Тодор Черкезов.

По думите му болницата е без натрупани загуби за миналата година, като е положила усилия и е погасила всички свои задължения. Основно приходите ѝ са от Регионалната здравноосигурителна каса (РЗОК) – 78%. Лечебното заведение отчита и близо 14% финансиране от Министерството на здравеопазването (МЗ).

„Основната цел на лечебното заведение през 2023 г. бе да се разгърне максимално дейността по договорите, сключени с Националната здравноосигурителна каса и МЗ, да се използват в максимална степен всички налични ресурси, с цел да бъдем още по-полезни за населението от региона“, каза проф. Черкезов, цитиран от БТА. Той уточни, че през лечебното заведение, в което работят над 600 човека, 128 от които лекари, за година са преминали над 16 500 пациенти от региона и от съседни региони. Над 80% от приетите в болницата пациенти са постъпили по спешност, като най-голям дял са били лекуваните с болести на органите на кръвообращението и мозъчно съдовите болести.

Проф. Черкезов отчете и ръст с 25 на сто на неосигурените лица, потърсили спешна помощ, като на база предходни години очерта тенденция на градация и прогнозира увеличение на броя им и през настоящата година. Той уточни, че през спешното отделение на болницата за година са преминали над 27 800 пациенти и благодари на Центъра за спешна медицинска помощ в Кърджали за добрата съвместна работа.

Директорът на болницата припомни за закупената през годината апаратура, обяви и внедрената нова система за атестиране на лекари и медицински сестри. „Тя включва много повече показатели за качество, отколкото предишната, като целта е да направим една обективна оценка кой какъв принос има към качеството на медицинската услуга персонално, а не да говорим общо за качество“, коментира проф. Черкезов и уточни, че атестационната капания предстои през февруари и тя ще покаже слабите места.

Бе подчертана социалната значимост на лечебното заведение, като бе наблегнато на това, че тя е стратегическа болница. „И самият факт, че бяхме определени като една от болниците, на които трябва да се изгради вертолета площадка, показва, че тя ще продължи и в бъдеще да изпълнява такава роля“, каза още проф. д-р Тодор Черкезов. Вече е определен теренът на новата площадка. Той е собственост на лечебното заведение и предстои за да започне работа по проектирането.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KsTY

аз 31.01.2024 10:32:30

А какви са ви заплатките.


Всичко за коронавируса
Още новини
Родилка дари хладилник на АГ-отделението на МБАЛ – Пазарджик
25.03.2025 17:57:51

Родилка дари хладилник на АГ-отделението на МБАЛ – Пазарджик

Цонка Ричкова от Пазарджик дари хладилник за Акушеро-гинекологично отделение на МБАЛ – Паза ...

Фондация „Искам бебе“ отбеляза своята 18-годишнина
25.03.2025 17:28:14

Фондация „Искам бебе“ отбеляза своята 18-годишнина

С емоционален и вдъхновяващ празник в Троян фондация „Искам бебе“ отбеляза 18 години ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...