По програма на МЗ от тази година ще започне ваксинация срещу пневмококи при пациенти над 65-годишна възраст. Това съобщи общопрактикуващият лекар и член на УС на БЛС д-р Гергана Николова пред БГНЕС.
„По-възрастните хора са по-склонни да загиват от пневмонични усложнения, дори след разболяване от сезонен грип могат да направят бактериална пневмония и когато имат и хронично заболяване, нещата да се развият изключително сериозно и динамично. Именно затова започва и тази ваксинация срещу пневмококи. Програмата отново ще бъде насочена към пациентите над 65 години. Препоръчваме пациентите със сърдечносъдови, мозъчно-съдови заболявания и евентуално белодробни, диабет, ако имат желание, да се обърнат към нас и да си поставят ваксина“, подчерта д-р Николова. Тя поясни, че за разлика от противогрипната, тази ваксина се поставя еднократно и е за цял живот.
По отношение на ваксината срещу грип д-р Николова заяви, че сега е моментът, в който трябва да решим дали ще се ваксинираме за предстоящия зимен сезон. „Ваксини се изработват всяка година съобразно прогнозата за това какво се е случило в южното полукълбо, какви щамове там са се развили, какво са наблюдавали. За поредна година Министерството ще отпусне за пациенти над 65-годишна възраст противогрипни ваксини. Те няма да могат да покрият целия контингент, но не всички желаят да си поставят такава ваксина. Тези, които вече са си поставяли обаче, знаят, че не се разболяват от грип и през септември месец ще започнат да се обаждат, за да разберат кога ще дойде противогрипната ваксина“, каза още д-р Николова.
Тя допълни, че е добре тези ваксини да се правят при малки деца и при бременни жени, защото при бременните те ще протектират и бебето, което ще се роди.
„Добре е хората, които се срещат с повече хора, да бъдат ваксинирани. Това важи най-вече при полицейски служители, журналисти и други, при които професията го изисква. За тази цел би било добре да се говори повече за ползите от ваксините, за тяхната безопасност“, каза д-р Гергана Николова.
При заплащане от 4/четири/ лв.няма да участвам.
За работещите в здравеопазването би трябвало да са безплатни, но познайте — не са. Затова и при грипна епидемия първо се тръшват те, после ние, обаче нас няма и кой да ни прегледа.