!
Петък, 28 Ноември 2025
14
май
 

МЗ публикува четирите заповеди с мерки за извънредната епидемична обстановка

Четвъртък, 14 Май 2020 | 10:18:04


МЗ публикува четирите заповеди с мерки за извънредната епидемична обстановка обявена от 14 май до 14 юни, за които съобщи министърът на зравеопазването Кирил Ананиев на извънреден брифинг снощи. На извънредно заседание вечера правителството взе

МЗ публикува четирите заповеди с мерки за извънредната епидемична обстановка обявена от 14 май до 14 юни, за които съобщи министърът на зравеопазването Кирил Ананиев на извънреден брифинг снощи.

На извънредно заседание вечера правителството взе решение за удължаване на мерките срещу разпространението на COVID-19 у нас и след отпадане на извънредното положение на извънредно заседание снощи. С приетата и обнародвана в Държавен вестник промяна в Закона за здравето, това вече може да се извършва със заповед на министъра на здравеопазването.

Министър Ананиев уточни, че причината е, че след извършена от главния държавен здравен инспектор оценка на съществуващия епидемичен риск в България, е констатираната непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите и мерките трябва да продължат. "Причинителят на заболяването има неизяснен произход и е с неизвестна инфекциозност. Научните среди не са на едно мнение по отношение на причинителя на заболяването. Развива се в целия свят. Огнищата са разпространени в цялата страна. Освен тези, които се зародиха в семейна среда и в болнична среда, има в домове за деца и в домове за възрастни хора“, каза той.

На вчерашния брифинг министърът на здравеопазването Кирил Ананиев отбеляза, че заповедите включват противоепидемиологичните мерки, преминаване през КПП, карантина при заболяване или контакт с болни хора и начина, по който ще работят заведенията. Същевременно от днес се разрешават трансплантациите и се отварят за посещения градските градини и парковете.

Заповедите на МЗ може да видите тук, тук, тук и тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nDGq


Всичко за коронавируса
Още новини
Министърът: Всички ЦСМП са подсигурени с Naloxone с дарение от търговец на едро
28.11.2025 16:57:05

Министърът: Всички ЦСМП са подсигурени с Naloxone с дарение от търговец на едро

С дарение от търговец на едро МЗ е подсигурило всички центрове за спешна медицинска помощ в стран ...

Едва 25% от румънците смятат, че здравната система в страната предоставя качествени услуги
28.11.2025 16:15:52

Едва 25% от румънците смятат, че здравната система в страната предоставя качествени услуги

Румънците са недоволни от качеството на здравеопазването. Според доклада на една от водещите свет ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...