Пускането на е-платформата за купуване на лекарства и централизирания търг за тях ще реши в голяма степен проблема с разходите за онкомедикаменти. Това бе изтъкнато за пореден път от здравния министър Кирил Ананиев във времето за парламентарен контрол днес.
В отговор на въпрос на проф. Георги Михайлов от БСП, свързан с разходите за онкологични лекарства и досежно тях – с опаковките, в които лекарствата се предлагат, министър Ананиев посочи, че не съществуват механизми за административна принуда на притежателя на разрешение за употреба да маркетира даден продукт в конкретна опаковка или да го включи в Позитивния лекарствен списък.
„Държавните и общинските лечебни заведения се явяват публични възложители при провеждането на обществените поръчки, в това число и по процедурите по закупуване на лекарствени продукти за задоволяване на собствените си нужди. И към настоящия момент голяма част от онколекарствата са включени в Позитивния лекарствен списък (ПЛС) и могат да се закупуват от лечебните заведения с по няколко различни вида опаковки с различно количество на активното лекарствено вещество в тях. Икономическият интерес на търговците на едро с лекарствени продукти обаче диктува те да оферират и търгуват предимно малките опаковки при провеждането на търгове от страна на лечебните заведения“, коментира здравният министър.
По думите му, този проблем може да бъде преодолян с централизирано възлагане на обществени поръчки чрез сключване от страна на централен орган на т. нар. рамкови споразумения. „Безспорни са ползите от такова начинание и МЗ вече е реализирало политиката в тази област чрез създаване и функциониране на централен орган за закупуване в сектор „Здравеопазване“ в Р България. Изградената за тази цел в нашата страна електронна платформа дава възможност МЗ да договори и сключи рамково споразумение за доставка на база цена на единица лекарствено вещество, като същевременно търговците на едро, които участват в процедурата, са длъжни да оферират всички налични в ПЛС разфасовки и концентрации от даден лекарствен продукт на определения притежател на разрешение за употреба. Впоследствие на база на тези вече сключени споразумения лечебните заведения ще могат да закупуват точно тези лекарства в тези опаковки, които са им необходими“, посочи още Ананиев.
И за пореден път припомни, че очакваните ползи от въвеждането на централизираното договаряне на лекарства са постигането на ниски цени поради големите обеми по обособени позиции, както и снижаване на разходите на болниците за лекарствена терапия. „Към настоящия момент МЗ активно разработва проекта на нова обществена поръчка, която ще бъде обявена в кратки срокове“, увери министърът.
РЕФОРМА
Делата, заведени срещу Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за неплатена надлимитна дейност, са общо 66, а претенциите на лечебните заведения по тях са за близо 16 млн. лева. Данните изнесе министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на депутатски въпрос по време на редовния петъчен парламентарен контрол. До момента приключили на първа инстанция са 11 дела, по които касата е осъдена да заплати 1,47 млн. лева. На втора инстанция са приключили още 4 дела за още 550 хил. лв., допълни Ананиев. Освен това са подадени касационни жалби по 4 дела, една от които е от лечебно заведение. Окончателно финализирани са само две дела, по които НЗОК е осъдена да плати 20 992 лева. По думите на Ананиев става дума за средства, които касата не е изплатила, тъй като не са свързани с медицинската дейност, изпълнявана от лечебните заведения по договорите с публичния фонд. "Не познавам в нашето законодателство да има такова нещо, като надлимитни или надбюджетни средства. Такива термини в закона няма", коментира министърът. Цитираните суми по отделните дела не са окончателни и не може да се твърди, че касата ще трябва да ги заплати, добави още той. "Не е установена трайна съдебна практика за взимане на осъдителни решения, по които здравната каса да дължи пари", коментира министър Ананиев. Въпреки това призна, че към днешна дата няма откъде да се вземат средства, за да се покрият подобни съдебни разходи. "Ако трябва да платим тези 16 млн. лв., трябва да ги вземем от бюджета на НЗОК за 2018 г., а това е невъзможно. Ние работим по рамка, определена от Народното събрание, от която не можем да излезем", категоричен беше Ананиев. Освен това изваждането на толкова много пари от бюджета на касата ще ощети пациентите, защото парите няма да отидат за покриване на медицински дейности, обясни здравният министър. Още по темата