„Направихме много сериозна крачка по отношение на консенсуса. Разбира се има още няколко момента, които трябва да изчистим като спорни – един от тях е свързан с медицинската експертиза на лицата с множество заболявания“. Така обобщи здравният министър Кирил Ананиев днешната среща с Националнопредставените организации на хората с увреждания на брифинг.
Целта на срещата, която продължи над три часа, беше да се изяснят спорните моменти в предложената от министерството Наредба за медицинската експертиза, заради която хиляди хора с увреждания и техните близки излязоха на национален протест.
"Тази наредба е направена с поглед към инвалидите, тя работи за инвалидите, тя се очаква от хората с увреждания", каза министър Ананиев.
„Обединихме се върху повечето принципи, но останаха два въпроса, които трябва да изясним. До 23 април МЗ ще предостави на Националнопредставените организации на хората с увреждания информация каква точно е промяната между старата наредба и новото предложение на министерството. След това ще качим за обществено обсъждане и Наредбата на сайта. След тази дата ще продължим да работим по редакцията й“, каза още здравният министър.
Той поясни и промените, засягащи второто заболяване. В предложението на МЗ то ще се взима под внимание за пълния размер на инвалидната пенсия, само при над 50% инвалидност за него. „Когато едно лице има заболяване с най-голям процент 80%, но в същото време има и други тежки заболявания, за да може да получи правото на придружител и пълния размер на пенсията, може би ще му бъде дадена възможност да събира второ заболяване, което обаче да е над 50 на сто“, каза министър Ананиев.
Според вицепремиерът и министър на социална политика Валери Симеонов наредбата като перфектна. "Най-важното е, че диалогът е възстановен", каза той.
По отношение на множеството увреждания Адриана Стоименова, зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерския съвет и изпълнителен директор на Центъра за психологически изследвания заяви, че организациите настояват да се обърне внимание хората да не бъдат ощетявани и да не отиват в по-ниски групи. По отношение на правилника в ТЕЛК тя изтъкна, че е постигнато съгласие при необходимост от технически помощни средства, те да са записани още в ТЕЛК , за да се избегне допълнително ходене в ЛКК за хората с трайни увреждания.
„Отпаднали са някои от тези заболявания, които са счетени за недостатъчно значими и това е обсъдено с националните консултанти. За да сме наясно и да не допуснем на някой човек да бъде отнето нещо поискахме този сравнителен анализ между новата наредба и досегашното положение, защото може да са отпаднали съществени за хората неща. Най-важното е да не допуснем отнемане на права. Ние държим на мултидисциплинарния екип“, каза и Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.
4000 души излязоха на протест срещу реформата в ТЕЛК
11.04.2018 14:38:19 Надежда НеноваЗдравното министерство оттегля промените в ТЕЛК (Обновена)
10.04.2018 17:31:06 Надежда НеноваБлизо 6000 българи с увреждания излизат утре на протест
10.04.2018 13:39:30