!
Събота, 24 Януари 2026
05
апр
 

МЗ: Случаите на морбили в страната са 282

Петък, 05 Април 2019 | 15:48:41


Към 3 април случаите на морбили в страната са 282, като 223 от тях са лабораторно потвърдени. Това сочи справката за епидемичната обстановка у нас, публикувана на сайта на здравното ведомство. Общо 8 области са засегнати. Най-много са случаите

Към 3 април случаите на морбили в страната са 282, като 223 от тях са лабораторно потвърдени. Това сочи справката за епидемичната обстановка у нас, публикувана на сайта на здравното ведомство.

Общо 8 области са засегнати. Най-много са случаите в София-област – 127, следвана от област Благоевград – 107. В София-град болните са 37, в Перник и Бургас по 3-ма, а в областите Кюстендил, Велико Търново и Пловдив – по един.

Очаквано, най-много са заразените деца до 9-годишна възраст – 227. Случаите на морбили при хора над 30 години са 18.

От министерството информират, че продължава извършването на епидемиологични проучвания на новорегистрираните случаи, издирват се контактните им лица, изяснява се имунизационния им статус и се предприемат необходимите профилактични и противоепидемични мерки спрямо тях.  Извършват се и проверки в лечебни заведения, в практики на общопрактикуващи лекари, в здравните кабинети на детските заведения и училищата за установяване на пропуски в имунизационния статус на посещаващите ги деца и на децата от пациентските листи на ОПЛ.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
QKx5


Всичко за коронавируса
Още новини
Очаква се Детското отделение на МБАЛ Шумен да е обновено до пролетта
24.01.2026 11:10:38

Очаква се Детското отделение на МБАЛ Шумен да е обновено до пролетта

Надявам се Шумен да посрещне пролетта с напълно обновено и единствено в областта Детско отделение ...

Румъния: Обсъждат програма за ускорена специализация по обща медицина
24.01.2026 09:49:19

Румъния: Обсъждат програма за ускорена специализация по обща медицина

Министърът на здравеопазването на Румъния Александру Рогобете е предложил проект с мерки за интег ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...