!
Неделя, 01 Декември 2024
13
дек
 

МУ-Варна отбеляза 135 години от създаване на варненско медицинско дружество

Четвъртък, 13 Декември 2018 | 16:20:02


"Историята е съкровищница на нашите дела, свидетелство за миналото, пример и поука за настоящето, предупреждение за бъдещето"  (Сервáнтес) С тези

"Историята е съкровищница на нашите дела, свидетелство за миналото, пример и поука за настоящето, предупреждение за бъдещето"  (Сервáнтес)

С тези думи проф. д-р Златислав Стоянов, декан на факултета по Медицина в МУ-Варна, откри заключителния форум, посветен на 135 годишнината от основаването на Варненското медицинско дружество. С поредица от събития, организирани през 2018г. от екип от лекари, учени, преподаватели, служители и студенти от Медицински университет-Варна, бе засвидетелствано признанието към градивните дела на предците в областта на медицината и общественото здраве.

По време на заключителния форум за първи път бяха представени документалният филм „Срещу течението“ и юбилейна книга, подготвени от екипа на МУ-Варна. Те представляват най-комплексното до момента проучване на исторически архиви и научни публикации, свързани с дейността на Варненското медицинско дружество и приносите на неговите членове. Ректорът на МУ-Варна проф. Красимир Иванов отличи заслужили за опазване на историята на медицината лекари от регионална колегия Варна на БЛС и връчи връчи почетен плакет и грамота на проф. д-р Димтър Ненов, доц. д-р Борис Корновски, д-р Магда Василева и проф. д-р Радослав Радев.

За изключително висок принос при изследване на професионалния, научния и обществен живот на медицинските дейци от Варна, тяхната роля за развитие на лекарската професия и 135 години от основаване на Варненското медицинско дружество председателят на РК Варна на БЛС проф. Радев връчи отличията на колегията на Ректора на МУ-Варна проф. д-р Красимир Иванов, доц. д-р Георги Маринов и доц. д-р Невяна Фесчиева.

С почетен плакет на МУ-Варна бе отличен и създателят на Музея по история на медицината д-р Иван Капинчев, а председателят на БЧК Варна г-н Илко Раев връчи на МУ-Варна и юбилейната книга „140 години БЧК“ почетен плакет.

Повод за гордост е, че Варна е сред първите градове, нещо повече – един от най-изявените, центрове на организиран научен медицински живот. Преди 135 години, през 1883 година, на 10 декември, във Варна е учредено дружество на лекарите наречено „Варненско медицинско дружество“. По хронология то се явява второто дружество с участие на лекари в България, след основаното през 1880 година в София "Физико-медицинско общество". По своето значение, обаче, в скоро време Варненското медицинско дружество добива първостепенна роля за научното и професионално организиране на лекарите в следосвобожденска България. В Устава на Варненското медицинско дружество, в раздел първи, са ясно дефинирани три основни цели, които и днес звучат актуално:

1. Да служи на членовете на дружеството, като средство за по-нататъшно научно и практическо медицинско образование.

2. Да изучава местните санитарни условия и нужди, и да съдейства на администрацията за разрешение въобще на санитарните въпроси.

3. Да се грижи за разпространението между населението правилни понятия относително запазване здравието и помощ в случай на заболявание и за развитието на медицинската помощ".

Няма уважаващи себе си съвременни медицинска общност, здравна институция, медицински университет, които да не припознаят тези цели.

„Академичната общност на МУ-Варна се чувства реален наследник на тези пионери и тяхното дело. Затова през тази година отдаваме почит на учредителите на Варненското медицинско дружество: д-р Михаил Игнатиев, д-р Ангел Пискюлиев, д-р Александър Апостолов, д-р Желю Радев, д-р Янопулос, д-р Борис Абрамович Окс, д-р Батиста Валинда, д-р Юрдан Севвов и д-р Димитър Гълъбов.

Други видни членове на Варненското медицинско дружество, в различни периоди от съществуването му,са д-р Анастасия Головина, д-р Йонас Басанавичус, д-р Борис Шейнин, д-р Йордан Брадел, д-р Панайот Жечев, д-р Димитър Моллов и др.

Приносът на дружеството е голям и за обществения живот на Варна. Д-р Ангел Пюскюлиев два пъти е избиран за кмет на Варна. Като кмет допринася за подобряването на канализацията и водоснабдяването на града. През мандата на д-р Пюскюлиев се извършват подобрения в Приморската градина и се увеличава територията й, започва строежът на биологична станция с Аквариум, пускат се първите автобусни линии до околности и близки градове на Варна. Стратегически приноси за Варна има и д-р Йонас Басанавичус. В Общинския съвет на Варна той внася предложения и програми за благоустрояване и подобряване на санитарното състояние на града, за развитието на Варна като курортен център, за разкриване на Археологически музей Варна.

Убеждението на ръководството на МУ-Варна, че делото на Варненското медицинско дружество и заслугите на неговите членове трябва да се помнят и популяризират, се превъплъти в целогодишно честване, което остави отпечатък в академичния живот на университета през 2018 година.“ Това каза в обръщението си при откриването на форума проф. Златислав Стоянов.

Сред инициативите, организирани от университета през 2018г., бяха изложбите „Академично наследство“ и „История на медицината и здравеопазването във Варна“, посрещане в Музея по история на медицината на посланика на Република Литва Арвидас Поциус, който бе възхитен и трогнат от това, как се съхранява паметта на един забележителен негов сънародник – д-р Йонас Басанавичус. В библиотеката на университета бяха организирани литературни вечери, а до научната и широката общественост на Варна юбилеят на Варненското медицинско дружество стигна още чрез доклади на форуми на Съюза на учените – Варна, чрез изложба, посветена на 90 годишнината на Водноспасителната служба във Варна, която възниква като осъществена идея на някои от  членовете на Варненското медицинско дружество и чрез обособена страница в сайта на МУ-Варна, в която са  публикувани свързани с годишнината материали – дигитализирани архиви, биографии на основатели и видни членове на дружеството, откъси от филми, извадки от проучвания и публикации на изследователи.  В честването на 135-годишнината на Варненското медицинско дружество естествено се вгради курсът за следдипломно обучение по „История на медицината“, организиран от Факултета по обществено здравеопазване, в рамките на който се проведе викторина, посветена на годишнината. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wJGW


Всичко за коронавируса
Още новини
Почина проф. д-р Константин Чернев
01.12.2024 12:51:13

Почина проф. д-р Константин Чернев

На 80 годишна възраст ни напусна най-уважаваният и изтъкнат специалист в България, доайенът, посв ...

Д-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари
01.12.2024 10:12:39 Невена Попова

Д-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари

Д-р Генади Костадинов е роден в София, но прекарва детските си години в Ямбол. Има брат близн ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...