Медицински университет – Пловдив посрещна навръх 8 март изпълнителната директорка на Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“ и изтъкната преводачка Анжела Родел. Тя гостува по покана на зам.-ректора по международно сътрудничество и чуждестранни студенти проф. д-р Нешка Манчорова, съобщават от вуза. Целта на срещата бе да се обсъдят възможностите за краткосрочен и дългосрочен научноизследователски обмен, финансиран от програмата, както и условията за стипендиантски програми.
Анжела Родел и Мария Костова – програмен координатор за стипендианти от България, благодариха за възможността за разширяване на сътрудничеството с университета. Преди месец, като американски стипендиант на програма „Фулбрайт“, от университета „Сейнт Джон“, Ню Йорк, пристигна проф. Бласе Билак. Той ще бъде преподавател във Фармацевтичния факултет на МУ-Пловдив през целия летен семестър на академичната 2023-2024 година.
Гостите представиха условията за отпускане на стипендии в САЩ за магистърски и докторски програми, които дават шанс за извършване на съвместна изследователска работа с американски учени. Зам.-ректорът проф. Манчорова предложи провеждането на информационни кампании, на които да бъде представена детайлна информация пред академичния състав на университета за възможностите по програмата.
Анжела Родел, която е най-награждаваният английски преводач на съвременна българска литература в света и носител на Международната награда „Букър“ за превода на „Времеубежище“ от Георги Господинов, остави автограф в почетната книга на МУ.
От началото на пълномащабната инвазия Русия е повредила или унищожила 1740 медицински заведения в Украйна, предаде Укринформ информацията, разпространена от министерството на здравеопазването. "По време на пълномащабната война в Украйна Русия е повредила или унищожила 1740 медицински заведения чрез постоянни обстрели и бомбардировки на гражданската инфраструктура. По-специално, 1537 от тях са били повредени, а 203 са били напълно унищожени. Това са украински амбулатории, поликлиники, родилни домове и др.", се посочва в информацията на здравното ведомство. Значителен брой са пострадалите медицинските заведения в Харковска, Донецка, Николаевска, Киевска, Черниговска, Днепропетровска, Херсонска и Запорожка област. Освен това руските сили са повредили 139 линейки, унищожили са 256 линейки и са конфискували 125 линейки. По данни на министерството на здравеопазването към началото на март 2024 г. 509 медицински заведения са напълно възстановени, а други 357 са частично възстановени или са в процес на възстановяване. Както бе съобщено, ще бъде възстановена централната районна болница в Чернигов, която претърпя огромни щети при руски въздушен удар и бомбардировка в началото на 2022 г. -----------------Биячите от Маалата на малкия пръст не могат да стъпят на кремълските мародери!