Сезонът на респираторните инфекции всяка година изправя лекари, фармацевти и пациенти пред трудности, свързани с намирането на определени лекарства поради повишеното търсене. И тази първа следпандемична зима не прави изключение. В медийното пространство зачестиха информации за липсващи медикаменти от определени групи, най-вече в столичния град.
Каква е ситуацията в Бургас с най-търсените лекарства и противогрипните ваксини? Този въпрос зададохме на председателката на Регионалната колегия на БФС маг.-фарм. Любима Бургазлиева.
В момента в Бургас и областта нямаме остър недостиг на лекарства, за които търсенето е по-голямо поради характерните за сезона заболявания, няма и повишен интерес към противогрипните ваксини, посочи тя.
Любима Бургазлиева бе категорична, че аптеките в Бургаска област са достатъчно добре заредени с антибактериални лекарствени продукти – антибиотици и химиотерапевтици, и няма драматични липси на всички лекарства от една група.
„Дори и в момента да няма даден антибиотик, то има същия, но на друга фирма, така че не е възможно лечението да се компрометира и да не се проведе“, каза фармацевтът. По думите й дори и в една аптека да няма наличност в момента, то в съседна продуктът ще може да се намери.
Тя посочи още, че често използваните в този сезон аналгетици и антипиретици са в достатъчни количества и се зареждат ритмично, при инхалаторните кортикостероиди количествата са намалени, но зареждане от складовете има всеки ден. Не се наблюдава дефицит и при антикоагулантите, които са били сред най-търсените продукти по време на COVID пандемията.
Маг.-фарм. Бургазлиева обясни, че към момента грипна епидемия в града и региона няма, повишено е търсенето на комбинираните диагностични тестове за COVID, грип A и B. Нейното впечатление обаче е, че интересът към противогрипните ваксини не е особено голям.
„Желаещите да се ваксинират не са много, затова и аптеките не поръчват големи количества, тъй като не могат да ги продадат“, обясни тя. „Всъщност трябва да се знае, че дефицит на лекарства за респираторни инфекции има в други европейски страни, например във Франция“, каза фармацевтката, позовавайки се на информация от свои колеги и техни близки, които живеят там.
Тя допълни, че недостиг има в други лекарствени групи, защото наистина някои такива лекарства са обект на реекспорт и по тази причина хората са принудени да пътуват в чужбина, за да си осигурят терапията.