!
Вторник, 28 Октомври 2025
30
ноем
 

Медицинският университет - София отбеляза 103 години от основаването си

Връчени бяха годишните награди на висшето медицинско училище

Понеделник, 30 Ноември 2020 | 16:26:11


„В тези трудни времена сме длъжни да запазим морала и духа си висок и да развеем гордо знамето на Медициския унивреситет в София!“. С тези думи ректорът на най-старото висше медицинско училище у нас акад. Лъчезар Трайков откри тържеството,

„В тези трудни времена сме длъжни да запазим морала и духа си висок и да развеем гордо знамето на Медициския унивреситет в София!“. С тези думи ректорът на най-старото висше медицинско училище у нас акад. Лъчезар Трайков откри тържеството, посветено на неговата 103-та годишнина.

В словото си той постави акцент върху традициите на университета като академично средище, формирало десетки учени, лекари и общественици, и посочи, че софийската медицинска Алма Матер винаги е била горда със своите възпитаници, които работят с талант, отдаденост и себеотрицание лекарската си професия.

„Призвани сме да бъдем отговорни, почтени и достойни в днешните трудни времена“, каза акад. Трайков и определи колегите си, обединени от каузатя на МУ – София, като "Хвърчащите хора" - смели и мечтаещи, със сърце по-кристално от звук и способни да се издигнат над калта и сгурията на двора“, по думите на великия поет Валери Петров, също завършил медицинското си образование в този университет.

„Да бъдем добри лекари, водещи учени и ярки личности“, призова акад. Трайков.

На тържеството бяха връчени и годишните награди на университета.

С наградата за значим принос във фундаменталните науки бе удостоена доц. Павлина Андреева – Гатева от Катедрата по фармакология и токсикология.

Наградата за млад учен на името на акад. Асен Хаджиолов за принос във фундаменталните науки получи д-р Станчо Станчев, главен асистент от Катедрата по анатомия, хистология и ембриология.

С наградата за млад учен за принос в клиничните науки бе удостоена д-р Деница Кофинова, асистент от Катедрата по педиатрия.

Наградата на името на проф. Константин Чилов за принос в терапевтичните науки получи доц. Атанаска Еленкова от Катедрата по ендокринология.

Стажант-лекарят Видин Кирков бе удостоен със Студентската награда на името на проф. Асен Златаров.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Bf53


Всичко за коронавируса
Още новини
Историческите имунизационни данни са интегрирани в е-досиетата в НЗИС
28.10.2025 16:14:40

Историческите имунизационни данни са интегрирани в е-досиетата в НЗИС

Историческите данни за извършените имунизации на българските граждани вече са интегрирани в елект ...

Д-р Мустаков: Алергиите вече са глобално предизвикателство за съвременната медицина
28.10.2025 15:15:51

Д-р Мустаков: Алергиите вече са глобално предизвикателство за съвременната медицина

„Микробиомът е една огромна нова територия на медицинската практика. Вече се знае, че проме ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...