Протестен палатков лагер пред Здравното министерство организират днес от синдикат „Защита“, съобщи БНР.
Причина за демонстрацията е липсата на конкретни действия по поставени от тях искания, свързани с проблеми в системата на здравеопазването.
В писмо до парламентарната здравна комисия, премиера и министъра на здравеопазването от синдикат „Защита“ настояват за увеличение на заплатите на работещите в здравната система с 20%, вдигане на средствата за храна, по-голямо финансиране на Спешната помощ и признаване на категория труд на спешните медици.
От синдиката, който не е национално представителна организация, се обявяват против намаляване на стойността на клиничните пътеки и ограничаване на броя хоспитализации.
Поставят искане за 20-процентно увеличение на стойностите на клиничните пътеки и на изплатените средства за спешност в приемните отделения на болниците на 100 лева за преминал пациент.
В съобщение до медиите от „Защита“ посочват, че палатковият протест ще се проведе за неопределен период от време.
Увеличение на заплащането на медицинския персонал с 800 лв. за лекарите, с 550 лв. за медицинските сестри и 220 лв. за санитарите. Това предвижда новият колективен трудов договор в сектор Здравеопазване. На въпрос дали минималната работна заплата трябва да бъде замразена, Кокалов смята, че няма обяснение за това. „Има известен разнобой в правителството по тази тема, даже със социалния министър. Не е логично при тези обстоятелства заплатата да остане на това ниво, тя трябва да нараства“, каза още Кокалов. Според д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ, този договор е от няколко месеца в министерството. По думите му новите заплати ще са непосилни за някои малки общински болници. Той коментира, че разликите в заплатите в страната все още са много големи. „Ако някъде не стигат пари, държавата трябва да се намеси, а не да плачем, че няма кадри. Това е първата стъпка и трябва да последвана и от други“, категоричен е той. „От 1 май трябва да влезе в сила новият колективен трудов договор. Подписва се от работодателските организации, а болниците сключват договор с НЗОК и формират бюджет от там“, каза Кокалов. Източник - новини вг
Държавата няма глобална политика за достойни трудови възнаграждения на медицинските кадри .....И като няма,няма и медицински специалисти да има....непривлекателни са професиите в сферата,няма желаещи да ги работят! Здравеопазването стана ПЕНСИОНЕРО-СТУДЕНТСКА СТРУКТУРА!! В сферата работят ПЕНСИОНЕРИ,ПРЕДПЕНСИОНЕРИ И СТУДЕНТИ! Такава е политиката на държавата....геноцид за здравните работници!
Ти си смешник, те не са!
Тия са смешници.
Не, не са смешници. Ти ще си със смешната физиономия с отворена уста ,когато започнеш да плащаш яко кеш. 4 години до падане на фалшивата 'здравно-=осигурителна' система измислена от фалшиви десни политици като другаря ви Костов и Семерджиев. Система, която финансово-икономически е неспособна да плаща висококвалифициран труд на лекари и медсестри защото математически е порочна и те са знаели ,че правят фалшив здравен фонд като 'нзок' за да заблудят всички вкл ЕС. Здраво ще си платите за евтинията днес да подхвърляте левче три за лекарски преглед ,който всъщност струва 80 лв средно и то с компромиси откъм ценообразуване. А пък не е сигурно дали изобщо след падането на нзок ще намерите и за тази сума да ви прегледа. Младите лекари ще ви го начукат с техния еднопосочен билет за нормалния западен свят. Плуйте тук и сънувайте Путя да ви оправи със съветски военни лекари евентуално, ако се домъкнат тук.