На територията на община Раднево, РЗОК Стара Загора, има сключени 10 договора с лечебни заведения за първична извънболнична медицинска помощ, от които 9 са в гр. Раднево и 1 - в село Сърнево. Това казва министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на депутатите от „Възраждане“ Искра Михайлова и Даниел Проданов относно липсата на „неотложен медицински кабинет" на територията на община Раднево и необходимост от осигуряване на достъп до извънболнична медицинска помощ в извънработно време.
Министърът потвърждава, че на територията на общината няма разкрит „дежурен кабинет, но заявява и че не е постъпвала информация за предприети дейности по разкриване на такъв от нито едно от посочените лечебни заведения. „Към настоящия момент в НЗОК, РЗОК Стара Загора и РЗИ Стара Загора не са постъпвали сигнали и/ или жалби за липса на „дежурен кабинет" на територията на община Раднево, както и за затруднен достъп до ОПЛ извън обявения от тях график. От страна на НЗОК и РЗОК Стара Загора не са извършвани проверки за спазване на 24-часовото дежурство на посочените ОПЛ поради техният избор да не оказват индивидуално дежурство - чрез 24-часово осигуряване на консултации по телефона, осъществяване на необходимите дейности в амбулаторията или в дома на пациента по преценка на общопрактикуващия лекар“, казва още министърът.
Общопрактикуващите лекари от община Раднево осигуряват медицинската помощ извън обявения си график чрез договор с дежурен кабинет разкрит към МЦ ,Дар СЗ" ООД в Стара Загора. Дежурният кабинет е на отстояние от не повече от 40 км от месторазположението на практиките на ОПЛ, съгласно изискванията на Наредба 9 от 10 декември 2019 г.
През 2024 r. на ОПЛ са изплатени 48 227,21 лв. за осигуряване на медицинска помощ извън обявения график чрез договора с МЦ „Дар СЗ" ООД.
Министърът припомня, че в нормативната уредба не съществува понятие „неотложен медицински кабинет“, а само „дежурен кабинет". Не е налице и правна възможност „дежурен кабинет" да бъде регистриран като самостоятелна структура, а само като част от лечебните заведения за извънболнична помощ.
Другари, дайте да дадем на червения електорат повече неотложни кабинети.
неотложен медицински кабинет" има само в руZската кочинка ,китай и куба. Никъде другаде. Медицинските състояния в белите държави са само 2 вида- спешни и неспешни. Едните са чрез системата за Спешена Помощ ако наистина са спешни (температурата изобщо не е спешно състояние и не изисква нито Спешна Помощ нито Пожарната. Неспешните здравни състояния са със записан час за преглед при личния лекар в работното му време ,което не е денонощно .Дразнене в гърлото и "аре бе ще им ходя на работа ше си зема болничен " не са спешни нито медицинско неотложени събития. А иначе нещастниците от Израждане не им пречи да си сложат санитари с червени ленти и да дежурат за келавия им електорат ватници
Безкрайно точно казано!
За 27 стинки на пациент за месец, и това е много. 30 нощни смени + 8 целодневни в почивните дни + празници и затова касата плаща по 0,27лв. или за година - по 3,24лв. за 365 нощни смени и 120 дневни дежурства.
Като в русия!
Уважаеми депутати,това не е въпрос към министъра,а към вас самите! Променете ЗЛЗ и НРД! Те позволяват това да се случва!Към НРД министърът има известно отношение,но при одържавена осугурителна здр.каса и неадекватен БЛС това е резултатът!
Точно така