!
Вторник, 13 Май 2025
15
дек
2
 

Министърът: Имунизациите ще започнат не по-рано от догодина

Вторник, 15 Декември 2020 | 11:56:00 Надежда Ненова
2

Засега 33%  от медиците са заявили желание да се имунизират срещу COVID, но техния брой постоянно нараства. Не считам, че лекарите са малко или много. При положение, че все още няма достатъчно информация, този процес е нормален. Засега се знае, че

Засега 33%  от медиците са заявили желание да се имунизират срещу COVID, но техния брой постоянно нараства. Не считам, че лекарите са малко или много. При положение, че все още няма достатъчно информация, този процес е нормален. Засега се знае, че тези, които са преболедували, могат да се ваксинират, както и тези, които са положителни, но нямат симптоми. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на брифинг днес при представянето на специализиран изнесен кабинет за имунизации срещу COVID-19.

Кабинетът се намира пред сградата на РЗИ - София, като по време на имунизациите булевардът пред него ще бъде затворен, за да се осигури достатъчно пространство за желаещите да си поставят ваксината.

„Имунизациите ще започнат не по-рано от началото на следващата година, важното е, че държавата ще е готова за този момент“, каза още министърът като допълни, че първо ще бъдат имунизирани в болниците лекари, сестри и санитари.

Той подчерта, че се работи по форма за информирано съгласие за поставяне на ваксините. „Ще съдействаме на българските граждани да получат цялата информация за ваксините, още няма кратка характеристика на продукта. Личните лекари, с които имахме среща днес, настояват да продължат да вкарват данни в информационната система към Касата, а от там ще се прехвърлят към COVID системата“, каза проф. Ангелов.

Директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев поясни, че в кабинета пред РЗИ ще бъдат ваксинирани първо стоматолозите, фармацевтите, помощник-фармацевтите и семейните лекари. Хората, които ще извършват имунизациите пък са доброволци от РЗИ и столичното здравеопазване. „В момента има 6 пункта отвън и 1 вътре. Имаме готовност за разкриване на още два допълнителни пункта при необходимост“, каза д-р Пенчев.

Вчера стана ясно, че е готов алгоритъмът на така наречената пътна карта на имунизационния процес, която включва логистиката и организацията на кабинетите за ваксинация. Директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров обясни, че в страната ще бъдат разпределени 47 мобилни екипа за ваксинация. Те ще разполагат с всичко необходимо за процеса по ваксиниране срещу коронавирусна инфекция.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Cnhp

Да да 15.12.2020 13:33:14

Гнусен гей! Не ме интересува за ваксинацията!!! Кажи за младите момченца, които гониш?

Гост 16.12.2020 05:52:30

Хей, здраве.нет. Нямате ли политика за блокиране на хейтъри като по-горния?


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ търси възможности за внос на ваксини срещу менингококи
13.05.2025 16:15:35

МЗ търси възможности за внос на ваксини срещу менингококи

„Във връзка с регистрираните от началото на годината случаи на инвазивна менингококова боле ...

Трима ще са зам.-директорите на НЦЗПБ, ще се назначават с конкурс
13.05.2025 15:26:02

Трима ще са зам.-директорите на НЦЗПБ, ще се назначават с конкурс

Директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) може да бъде лице с образов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...