Непривлекателността на медицинската експертиза за лекарите е една от причините за задълбочаването на проблема със забавянето на решенията на ТЕЛК. Това заявява министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в отговор на въпрос на депутата от „Продължаваме промяната-Демократична България“ Иван Белчев относно проблеми с дълги срокове и липса на комуникация с пациентите на Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).
По думите на проф. Хинков тази дейност не е свързана пряко с клиничната медицина и поради това с нея са ангажирани основно лекари в пенсионна възраст. „Като причина за непривлекателността на медицинската експертиза за лекарите се изтъква и недостатъчното финансиране на този вид дейност, независимо че през последните две години размерът на финансирането от Министерство на здравеопазването беше почти удвоен, като се въведе и диференциран подход на заплащането за влязло в сила експертно решение на ТЕЛК – в зависимост от качеството на експертизата, израз на което е наличие на обжалване на експертното решение и неговата основателност“, допълва министърът.
По думите му влияние върху сроковете на произнасяне на ТЕЛК оказват и причини с временен характер като извънредното положение по повод COVID-19, по време на което беше дадена възможност лицата с увреждания да не се явяват на ТЕЛК за преосвидетелстване до прекратяване на извънредното положение и определен период от време след това. Това е довело до натрупване на много случаи, чакащи преосвидетелстване от ТЕЛК, наред с новите случаи на освидетелстване.
„Подобно натрупване на желаещи преосвидетелстване се явява и след всяка нормативна промяна на Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ), когато тя е по- благоприятна за лицата с увреждания. През последните години НМЕ се изменя ежегодно поне веднъж“, казва още министърът.
Той припомня, че в началото на тази година бе направена промяна в Закона за хората с увреждания и Закона за здравето, с която се даде възможност да се продължи или да се възобнови действието на експертните решения с изтекъл срок на валидност при наличие на определени критерии, до ново произнасяне на ТЕЛК. „Това, от своя страна, доведе до значително финансово натоварване на бюджета на държавното осигуряване, което беше причината да се предприемат конкретни действия от Министерството на здравеопазването, с цел оптимизиране на организацията на работа на ТЕЛК и постепенно елиминиране на забавянето на медицинската експертиза. В тази връзка беше изготвен проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (Правилника), с която се цели съкращаване на срока за произнасяне на органите на медицинската експертиза чрез увеличаване броя на ТЕЛК в страната, ограничаване на възможността НЕЛК да отменя и връща решенията на ТЕЛК за ново разглеждане до един път. като при второ обжалване трябва да се произнесе окончателно, равномерно разпределение на случаите между ТЕЛК в цялата страна (а не на териториален принцип както е понастоящем) чрез информационната система, в която се обработва базата данни за лицата с увреждания. Съществена промяна, предложена в проекта на нормативния акт е и премахването на клиничния преглед от ТЕЛК, който също забавя в известна степен експертизата, без да има някакъв принос към уточняване на обективното състояние на лицата, като същевременно пряката комуникация с предпоставка за нерегламентирани взаимоотношения между заинтересованите лица и ТЕЛК. Премахването на клиничния преглед от ТЕЛК, както и случаите на допълнително поискани изследвания и консултации, което също забавя експертизата, се компенсира е осигуряване на достъп на ТЕЛК и НЕЛК до пълната информация от записите в електронните здравни досиета на лицата, единствено за целите на медицинската експертиза“, казва проф. Хинков.
Той допълва, че след сформиране на политическото ръководство на Министерство на здравеопазването промените ще бъдат представени за ново разглеждане и след одобрение, включително и на част от постъпилите предложения и бележки, проектът на нормативен акт ще бъде изпратен в окончателен вид в Министерския съвет.
По отношение на увеличаване на броя на медицински кадри в териториалните експертни лекарски комисии, министърът заявява, че усилията на МЗ за увеличаване на кадрите също намират решение в последните предложени промени в Правилника.
Проф. Хинков цитира данни на НСИ, според които осигуреността с лекари в страната продължава да се увеличава, като тази тенденция се наблюдава през последните 17 години. Осигуреността с лекари в страната през 2022 г. достига 45.9 на 10 000 души население. За сравнение през 2016 г. тя е била 41.6 на 10 000 души, а през 2005 г. 36,5 на 10 000 души. През последните 32 години броят па лекарите се е увеличил от 28 497 през 1990 г. до 29 599 през 2022 г. при непрекъснато намаляващо население, посочва той.
Министърът отбелязва също така, че през последните 10 години съществено се увеличава броят и относителният дял и на младите лекари до 35 години и се очаква в следващите години тази тенденция да продължи.
неуки от МЗ няма лекари в ТЕЛК щото няма пари там, не щото няма работа....дайте им 4000-5000 лева и ще ви счупят ръцете с молби, мда
Адекватната оценка на състоянието на здравната система изисква участие на хора от различните нива и структури на системата - ОПЛ от отдалечените региони, управители и работещи лекари и сестри от малки общински болници, изпълнителни директори на областни и университетски болници, председатели на ТЕЛК и др.
Да, необходими са специализирани професионални анализи, както и започване на широк дебат относно подходите за оптимизиране на здравната система и повишаване на нейната ефективност. Очевидно е, че са необходими радикални промени. Лошите здравни показатели го показват недвусмислено.
Анализ само на база числа не винаги е достатъчен.На брой жители наистина имаме достатъчно лекари,увеличават се.Но нали населението намалява,втори сме по смъртностдоста полредни години.Как използват пациентите лекарите,в смисъл голяма част от тях не участват в лечебно -диагностичният процес пълноценно.Структурираната така доболнична помощ на първицна и специализирана дали дава по-дорби резултати?Дали не сме тръгнали към парадоксални резултати ако съпоставим нарастващия брой лекари и високата трайно смъртност.Същото се отнася и до финансовият ресурс он каса,министерство и кешови плащания!Време е някой да го ананлизира!
Глупости. Нямате никакви лекари. Те са не по-вече от 15 000 ,а не 23 000 , още по-малко 32 000- каквито тлъсти лъжи се пускат и с които се лъже и Евростат и СЗО. Да не говорим,че с 22-24 пъти ПО-НИСКИ разходи на единица гражданин годишно в сравнение със средно-европейските разходи за здраве, реално не може да имате здравна система от западен тип ,а руско-съветска колхозна. Да не говорим че изобщо пък не заслужавате ватниците някаква здравна система . И не се преви на лекар ,защото ватенката ти излиза отдолу и се вижда
Махайте ТЕЛКа за пенсионери бе, глупаци. Никъде в Европа няма подобна глупост. Това е само за хора в ТРУДОСПОСОБНА възраст ,загубили тази работоспособност. Навсякъде в Европа за пенсионерите се грижи социалната система и няма тъпанари там да ангажират здравната система с такива оценки на хора ,които и без това не са в трудоспособна възраст. Да не говорим за надлъгването с диагнози само и само някой да получи някакви жалки пари, които може да бъдат отпуснати чрез социалната система, ако някой не може да си купува лекарствата или да отиде на санаторуим. В Германия няма да получите пукнат евроцент за това ,че имате кръвно . Защото повишеното артериално налягане е нормален феномен за стареещия организъм и стареещите му кръвоносни съдове. МРЪСНА СЪВЕТСКА КОЧИНА СЪС СЪВЕТСКИ МАНТАЛИТЕТ. БЪЛГАРИЯ ФАЛШИВ ЧЛЕН НА ЕС.
Увеличава се броя на лекарите, но в големите градове. Малките населени места и селата са без лекари. Диспропорцията е основния проблем при лекарите, професор Хинков. Анализите Ви са некачествени и преди и сега!!!
Увеличава се друг път.