Организацията на работа във всички филиали на Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП) Враца, включително и на филиалите за спешна медицинска помощ (ФСМП) в градовете Мездра и Враца, се извършва съгласно нормативните изисквания. И ФСМП-Враца, и ФСМП-Мездра разполагат с необходимата апаратура, осигурени са нужните медицински специалисти и няма затруднения в организацията на работа и осигуряването на спешна медицинска помощ.
Това казва министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Людмила Илиева.
Народният представител твърди, че в множество сигнали от граждани е съобщено за сериозни пропуски в осигуряването на навременна и качествена спешна медицинска помощ в общините Мездра и Враца. „Спешните центрове в тези населени места не разполагат с необходимата апаратура за диагностика и лечение на тежки случаи, както и с достатъчно подготвени кадри за справяне с определени спешни състояния. Поради тези липси се наблюдава тревожна практика - при необходимост от спешна интервенция, пациентите първо се приемат в спешен център в Мездра, откъдето често се транспортират до Враца, само за да бъдат след това пренасочени към лечебно заведение в София. Това губене на ценни часове в придвижване между три различни обекта води до рискове за живота и здравето на пациентите, особено при състояния, изискващи незабавна намеса“, казва Илиева.
Тя пита министъра какви конкретни мерки ще предприеме за подобряване на качеството и навременността на спешната медицинска помощ в Мездра и Враца, така че да се гарантира бърз достъп до животоспасяващи услуги и да се избегне ненужно транспортиране на пациенти между неподготвени звена.
Министър Кирилов съобщава, че съгласно утвърдено щатно разписание във ФСМП Мездра работят два екипа – мобилен реанимационен екип – лекар, медицинска сестра и шофьор, и стационарен долекарски екип – лекарски асистенти/ фелдшери, а ФСМП Враца разполага с 5 мобилни екипа – реанимационен, лекарски, два долекарски и домедицински екип.
Филиалите са с непрекъснат денонощен режим на работа, а работният график се изготвя на базата на 12-часови дежурства при екипна организация на труда. В случай на необходимост от допълнителен екип за оказване на спешна медицинска помощ, екип от състава на ФСМП-Враца оказва спешна медицинска помощ и в района на ФСМП-Мездра.
„Центровете за спешна медицинска помощ не разполагат с възможност за извършване на медицински изследвания и образна диагностика, същите се извършват в болнични лечебни заведения. При невъзможност на болницата за осигуряване на необходимия за състоянието на пациента обем диагностични и/или лечебни дейности, и ако състоянието на пациента позволява, след консултация с лекар специалист, той се настанява в най-близката болница, която разполага с необходимите условия за това. Всеки транспорт на пациент се преценява индивидуално, съобразно състоянието на пациента, близостта на лечебното заведение и нивото му на компетентност“, казва министърът.
Той допълва, че линейките са оборудвани с нова и съвременна апаратура и са предоставени в периода между 2019 и 2020 година. През 2025 година е предоставена нова линейка с висока проходимост, която се използва за нуждите на ФСМП-Враца.
Оборудването в санитарните автомобили се състои от: дефибрилатор, аспирационна помпа, перфузор, ЕКГ-апарат, дихателен апарат за изкуствена вентилация, амбу, ларингоскопи, глюкомер, въздуховод, кислородни бутилки с маски, апарат за мониториране на жизнените функции.
Стационарният екип на ФСМП Мездра е оборудван с два броя ЕКГ-апарати, два броя дефибрилатори, два броя перфузори, два броя аспирационни помпи, преносим дихателен апарат с кислородна бутилка, монитори за проследяване на жизнени показатели (пулс, кръвно налягане, сатурация), амбу - детски и за възрастни, ларингоскопи. Апаратурата се поддържа постоянно в изправност, чрез договор от външен изпълнител.
Пълния текст на отговора на министъра можете да видите тук.
Формален отговор от формален министър-чалгаджия