След разработването, тестването и въвеждането в експлоатация на необходимите функционалности в НЗИС, свързани с ваксините, МЗ ще предприеме необходимите административни действия за промяна на Наредба 15 за имунизациите и отпадането на изискванията по периодичното предоставяне на отчети за получени, поставени и бракувани ваксини от страна на личните лекари. Това посочва здравният министър в писмен отговор на въпрос на народния представител от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев, зам.-председател на парламентарната Комисия по здравеопазване.
Д-р Симидчиев пита министъра защо е необходимо личните лекари да представят паралелно на всеки 3, 6, 9 и 12 месеца отделна информация за поставените от тях ваксини, след като отразяват в НЗИС всяка направена имунизация. Също така депутатът поставя въпроса защо Наредба 15 позволява и други лекари да имат право да поставят ваксини, без да се координират с личните лекари. Той изразява опасенията си, че тази практика крие рискове за здравето от една страна при поставяне на ваксина от лекар, който не познава цялостния здравен профил на лицето, и от друга – от възможност за непоставяне на биопродукт поради недобросъвестно избягване на задължителни ваксинации или недобросъвестното им отчитане.
В отговора си министър Хинков посочва, че действащата нормативна уредба позволява ваксини да се поставят от лекар, обслужващ новородени в заведенията за болнична помощ, от общопрактикуващите лекари или в имунизационните кабинети на РЗИ, както и в други лечебни заведения под контрола на и съгласувано с РЗИ. Също така има разписан определен ред за получаване, бракуване и отчитане на остатъчните количества ваксини и техния срок на годност, което налага и представянето на тримесечни отчети в регионалните здравни инспекции, отбелязва министърът.
„Към днешна дата няма функционалност в НЗИС, която да предоставя данни от получените от лечебните заведения, изразходваните, бракуваните, както и остатъчните количества ваксини и съответно срока им на годност. Няма и изработена справочна система или модул към НЗИС, който да позволява да се определя постигнатият в страната имунизационен обхват по лекари, области и на национално ниво, което е една от основните цели на предоставяните по реда на Наредба 15 за имунизациите в Република България периодични отчети. Не е осигурен и достъп на РЗИ до вписване и достъпване на данни за проведени имунизации в НЗИС“, представя актуалната ситуация проф. Хинков.
Той е категоричен, че след като бъде създадена технологична готовност на НЗИС, МЗ ще се пристъпи към съответните промени в нормативната уредба.
В Дирекция Електронно здравеопазване няма нито един лекар, а другите не са в час с медицинските стандарти. МЗ тепърва ще има проблеми с липсата на лекари там.
Не е осигурен и достъп на РЗИ до вписване и достъпване на данни за проведени имунизации в НЗИС. Това е управленски неиздържано и естествено няма виновни.
Да не стане пълен хаос и да се повтори ситуацията с електронните рецепти???