Няма основание да си подавам оставката. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на брифинг след среща при премиера Бойко Борисов.
"Оставка се дава, когато човек е сбъркал нещо. Аз такова нещо не съм допуснал. Нямам основание да си подавам оставката", заяви още Ананиев. На въпрос дали се чувства неудобно от тази ситуация, Ананиев заяви, че не е приятно да се обясняваш.
Той отново припомни, че желанието да се реализира необходимия ресурс за медицинските сестри е реализирано
с увеличението на цените на клиничните пътеки
през бюджета на НЗОК.
"Слизаме при вас след среща с министър-председателя и финансовия министър. Срещата бе поискана лично от премиера и той в спешен порядък се върна от Варна, за да изслуша всичките заинтересовани страни, които са свързани с така нареченото разследване в последните няколко дена за 50-те млн. лв., които правителството отпусна през април. Аз вече няколко пъти имах възможността да разясня какъв е точно случаят, но ще се опитам още веднъж да кажа каква е точно ситуацията“, каза министърът пред журналистите.
Той припомни и хронологията на събитията с допълнителните средства в бюджета за здравеопазването. „През март Министерски съвет приема постановление, с което увеличава бюджета на Министерство на здравеопазването с 30 млн. лв., с които се финансират дейности извън задължителното здравно осигуряване. „Идеята на това постановление беше през дейността, която извършват лечебните заведения, извън задължителното здравно осигуряване, да се осигури ресурс в болниците и оттам да се създаде възможност да се увеличат заплатите в лечебните заведения и в това число заплатите на професионалистите по здравни грижи. Протестът на медицинските сестри продължи. През цялото време ние сме искали наистина да помогнем на медицинските сестри поради това, че техните заплати наистина са ниски. Един месец по-късно Министерски съвет реши да отпусне до 50 млн. лв. допълнително, които отново да минат през наредба 3. След това ние събрахме необходимата информация от лечебните заведения и се установи, че за да бъде допустима държавната помощ,
могат да се предоставят единствено и само 6 млн. лв.,
тъй като ако това се случи, ще се информира ЕК и могат да произтекат неприятни неща за страната. В резултат на което Министерски съвет намали тези средства от до 50 млн. лв., на 6 млн. лв. Но правителството искаше да осигури необходимия ресурс и затова преценихме заедно с НЗОК, заедно с нашите партньори от БЛС, че това може да стане през бюджета на НЗОК, на базата на извършена дейност и взехме решение страните, които участват и подписват националния рамков договор да изменим цените на клиничните пътеки, като ги увеличим и осигурим необходимия ресурс. Увеличението на цените клиничните пътеки е свързано не само с това, че трябва да се осигурят тези средства, но и поради факта, че много от тях бяха недооценени", каза министърът.
Ананиев допълни, че на базата на анекса, който е подписан с БЛС и НЗОК Надзорният съвет на Касата взе решение да освободи до 50 млн. лв. от резерва за неотложни разходи на НЗОК. „Това е едната причина, поради която ние направихме промяната в постановлението. Втората е, че Министерство на здравеопазването през наредба 3, която е за дейностите извън задължителното здравно осигуряване можеше да подпомогне чрез допълнително финансиране само 147 болници", каза още Ананиев.
Думите му бяха потвърдени и от управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев, и от члена на Надзорния съвет проф. Григор Димитров. „Понеже темата на последните дни е само за тези 50 млн. лв., от името на Касата и на управителя на НЗОК мога да потвърдя, че 50 млн. лв. са влезли допълнително в системата на здравеопазването под формата, че сме изпълнили решението на Надзора, а именно гласуваното увеличение на 12, клинични пътеки, на обща сума 50 млн. лв. да бъде пуснато в действие, считано от 1 юли. Така че потвърждавам, че това е станало", каза д-р Дечев.
„Да, имаше решение на Надзорния съвет, за увеличението на 121 клинични пътеки. Заедно с това се увеличиха цените за раждания, за ПЕТ-скенер и т.н. Когато направихме това увеличение – особено бяхме загрижени за съдбата на общинските болници. Автоматично обаче с 50 млн. лв. не могат да бъдат оправени заплатите на всички. Но се опитахме да го направим и най-вече да премахнем някои дефекти на системата“, каза проф. Димитров.
„Тези 86 млн. лв. ще влязат до края на годината в болничните бюджети, след това по методиката на министерството
ще бъдат разпределени от болничните директори
Болниците трябва да си организират така дейността, че да може да получат тези приходи“, каза още министър Ананиев.
„Ресурсът, който предвиждаме за финансиране на лечебните заведения за болнична помощ за следващата година е значително по-голям от този, който е сега. В това число този ресурс няма да мине през обем дейност, а през нови цени, които отразяват реалните разходи, в това число и разходите за труд в тези заведения. Оттам нататък този ресурс е достатъчен", заяви още Ананиев.
Министърът поясни, че се работи по промяна на механизма, от който не са доволни медицинските специалисти. "Ще го регламентираме с нарочен нормативен акт, смятаме да поставим определени съотношения във възнагражденията на сестрите, лекарите и на санитарите, т.е. да има някакво пропорция в заплащане", допълни министърът.
Министърът: Увеличаването на заплатите на медицинските сестри може да стане постепенно
04.10.2019 11:45:32Ананиев: Нито премиерът е излъгал, нито аз
04.10.2019 11:07:36Министър Ананиев: Допълнителните пари за здравеопазване не са намалени (Обновена)
03.10.2019 11:41:16 Надежда Ненова