!
Събота, 12 Юли 2025
12
авг
 

Монтират линеен ускорител от най-ново поколение в УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив

След обучение на екипа апаратурата стартира работа с пациенти през декември

Сряда, 12 Август 2020 | 15:20:22


Нов линеен ускорител от последно поколение пристига на 1 септември в Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, съобщиха от лечебното заведение. Веднага след това започва монтажът на

Нов линеен ускорител от последно поколение пристига на 1 септември в Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, съобщиха от лечебното заведение. Веднага след това започва монтажът на високотехнологичната апаратура и обучението на екипа. През декември стартира и работа с пациентите, казва началникът на Клиниката по лъчелечение към УМБАЛ „Свети Георги“ д-р Мария Влайкова.

Линейният ускорител е модел „Electa Infinity“. Той ще бъде доставен заедно с нова дозиметрична апаратура. „Така на практика клиниката ще разполага с 3 линейни ускорителя, в това число и Киберножа, който използваме вече 4-та година, обяснява д-р Влайкова.

Новият линеен ускорител ще даде възможност в Клиниката по лъчелечение да се извършват интензивно модулирано и обемно модулирано лъчелечение. Д-р Влайкова поясни, че чрез новата технология пациентите ще получават много по-висока и прецизирана доза в облъчваните органи и части от обема, при по-добро запазване на критичните структури.

С новата придобивка ще може да се провежда и радиохирургия на почти всички органи. Това ще се прави независимо от радиохирургията, извършвана с другия апарат от най-висок клас – Кибернож, уточняват от Клиниката по лъчелечение.

Понастоящем помещението за новия линеен ускорител се ремонтира по строгите изисквания, съобразени със спецификациите за експлоатация на апарата. В работата с него ще бъде ангажиран екип от 6 лекари, 4 физици и 10 лаборанти.

С включването на новия линеен ускорител в работния график клиниката ще може да обхване още по-голям брой пациенти. Средно дневно около 100-120 човека получават лъчетерапевтични процедури. Броят на пациентите за година е 1500-1700.

„Клиниката по лъчелечение осигурява най-краткия срок за включване в график за лечение – няма листа на чакащи пациенти“, уточнява д-р Влайкова.

Статистиката на лечебното звено отчита увеличаване на пациентите, които се подлагат на радиохирургия с Кибернож. Доскоро съществуваше ограничение за максимален брой от 5 пациенти на месец, което вече е премахнато от НЗОК.

„Ние сме клиника, която разполага  и със сектор за метаболитна брахитерапия на пациенти, получаващи радиоактивен йод 131, за лечение на карцином на щитовидната жлеза“, казва д-р Влайкова.

В Пловдив единствено в Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Свети Георги“ се провежда лъчехимиолечение, включително и с интравенозни апликации на цитостатици, таргетни медикаменти и имунотерапия. Това означава, че заедно с модерните антитуморни лекарства се прилага и лъчелечение. Провежда се при пациенти с тумори на глава и шия, както и при карцином на шийката на матката, обяснява д-р Влайкова.

Ръководената от нея клиника е една от трите в България, в която се провежда лъчелечение на деца със злокачествени заболявания. Екипът работи в отлично взаимодействие с Отделението по детска онкология и хематология към Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги“. Съществува много добра колаборация с клиничните хематолози в Южна България, като тук се насочват за лъчелечение и  пациенти с онкохематологични заболявания.

Д-р Влайкова акцентира върху факта, че УМБАЛ „Свети Георги“ се специализира в комплексното интердисциплинарно лечение на пациенти с онкологични заболявания. За разлика от други центрове в страната, най-голямата болница в България разполага с отлично организиран и реално функциониращ мултидисциплинарен екип. По този начин се затваря цикълът за лечение на пациентите с онкологична, включително онкохематологична патология. Лечението в УМБАЛ „Свети Георги“ е комплексно – с възможност за провеждане на оперативно лечение, химиотерапия, таргетна и имунотерапии, хормонално лечение и лъчелечение. Като част от цялостната грижа, Клиниката по медицинска онкология и Клиниката по клинична хематология осъществяват диспансерно наблюдение, включително рестадиращи процедури с КТ и ПЕТ-КТ на всеки пациент.

В Клиниката по лъчелечение има клинични случаи от цяла Южна България, като се приемат пациенти и от други части на страната. Разполага с 50 легла - това е най-големият в България леглови фонд за клиники от такъв тип. Цялостната база е реновирана, климатизирана и модернизирана.

Надграждането с нов клас апаратура в този голям лъчетерапевтичен център като Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Свети Георги“ ще допринесе категорично за подобряване на терапевтичните резултати от комплексното лечение на онкологичните и онкохематологични пациенти – деца и възрастни, с подобрено качество на живот и значително  удължена преживяемост.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bAQq


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“
11.07.2025 17:26:27

ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“

ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души
11.07.2025 17:08:38

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души

Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...