Петък, 21 Март 2025
05
апр
 

Мръсният въздух е виновен за 11 000 смъртни случая годишно

Петък, 05 Април 2024 | 14:44:14 Надежда Ненова


В България замърсяването на въздуха се нарежда на седмо място сред рисковите фактори за преждевременна смъртност с около 11 000 смъртни случая годишно (9000 от тях поради фини прахови частици с размер <2.5 микрометра в аеродинамичен диаметър), което

В България замърсяването на въздуха се нарежда на седмо място сред рисковите фактори за преждевременна смъртност с около 11 000 смъртни случая годишно (9000 от тях поради фини прахови частици с размер <2.5 микрометра в аеродинамичен диаметър), което означава, че между 15 и 20% от смъртните случаи поради най-честите хронични незаразни болести (сърдечносъдови, метаболитни и дихателни) у нас се свързват със замърсяването на въздуха. Това съобщи доц. д-р Ангел Джамбов при представянето на доклада „Превенция на заболяванията, свързани със замърсяването на въздуха в България – роля на научните данни“ по време на пресконференция днес.

По думите му най-много за замърсяването и смъртните случаи у нас допринася комунално-битовото отопление, следвано от производството на енергия от топлоелектрически централи, разнасяния от вятъра прах, както и селското стопанство. Възрастните хора и онези с придружаващи заболявания, децата, бременните жени, домакинствата и общностите с по-ниски доходи и хората с други съществуващи рискови фактори са най-уязвими към здравните последици от замърсяването на въздуха, категоричен беше доц. Джамбов.

Той подчерта, че продължителното излагане на замърсен въздух допринася не само за повишена смъртност сред населението, но и за намаляване на качеството на живот и трудоспособност. Над 7% от общия брой години на живот с увреждания в страната ни се дължат на заболявания, свързани със замърсяването на въздуха, което ни нарежда на първо място в Европейския съюз, допълни още доц. Джамбов.

Проф. д-р Анжелика Велкова  от лекарска мрежа „Въздух за здраве“ съобщи, че 36% от българите са с лоша и неадекватна здравна грамотност, като се позова на проучване на СЗО, направено сред 17 страни от Европейския регион в периода 2019-2021 г. По думите й това нарежда страната ни отново на първо място с най-ниско ниво на здравна грамотност. Все още един от трима българи има трудности или големи трудности да се справя с информация, свързана със здравето.

Проблемът със замърсения въздух не може да бъде решаван на парче, каза д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение „Въздух за здраве“. „В нашата организация сме се фокусирали само върху здравните аспекти на въздушното замърсяване, но то има и социални, и екологични аспекти“, каза той.

Зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски пък заяви, че почти половината от българското население пуши, употребява алкохол и е със затлъстяване, а мръсният въздух е допълнителната „капка отрова“, която води до онкологични и сърдечносъдови заболявания.

По думите му аналитичният подход дава възможност за формиране на научнообосновани изводи и препоръки за по-ефективно справяне с проблемите в областта на общественото здраве и околната среда. Доц. Околийски беше категоричен, че у нас има нужда от политика, базирана на доказателства. „Надявам се да обърнем тренда и да се спасим като нация“, каза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nL1B


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравната система в Европа е изправена пред безпрецедентна криза заради недостига на кадри
21.03.2025 14:37:46

Здравната система в Европа е изправена пред безпрецедентна криза заради недостига на кадри

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов беше един от панелистите в Европе ...

Пореден курс по микрохирургия в Центъра за хирургия на ръка на УМБАЛ „Софиямед“
21.03.2025 13:48:38

Пореден курс по микрохирургия в Центъра за хирургия на ръка на УМБАЛ „Софиямед“

Специализираният Център за хирургия на ръка на УМБАЛ „Софиямед“ за пореден път е дома ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...