Бързина, удобство и изключителна ефективност и за лекари, и за пациенти – така може накратко да се опише Спешната помощ на Израел.
Възможността за това в голяма степен е осигурена от безплатно мобилно приложение, което се включва веднага, щом се набере телефонният номер за бедствие – местният еквивалент на тел. 112. Така в центъра за помощ виждат откъде се звъни, дори това да е насред гората или сред пустинята. В градовете и селата се отбелязва улица и номер.
Веднага след това камерата на мобилния телефон сама започва да снима болния и дори прави кратък клип и изпраща видеоматериала на тези, които трябва да изпратят линейка. Този, който звъни, може само да каже дали човекът има хронични заболявания и имена и телефони на близки, с които лекарите да са във връзка.
„Създали сме такава организация, че всяка линейка, която се намира най-близо до произшествието, да бъде насочена към него. Към Маген Давид Адом (Червената звезда на Давид) работят 20 000 доброволци. Смените им са между 5 и 7 часа на седмица. Всеки определя едно денонощие, през което да е на разположение при необходимост. Ако има нещастен случай, атентат, производствена авария, мобилизираме тези доброволци. Това е формула на дейност, която не съществува никъде в света. Докато са на разположение, спасяването на човешкия живот е приоритет за доброволците“, разказва пред БНР зам.-генералният директор на Маген Давид Адом д-р Ели Яфе.
Той отбелязва, че снимките и клипа, изпращани от телефона, сигнализирал за проблема, показват точното състояние на пациента и така специалистите са напълно наясно кога наистина се налага да изпратят линейка. Технологията помага още докато болният се качва в реанимобила, да бъде изпратена първоначална епикриза до най-близката болница с кардиограма и с временно заключение, и, ако е необходимо, без да минава през приемно отделение, нуждаещият се от спешна помощ да бъде откаран в операционната или да бъде включена нужна апаратура.
„Ние сме водещи и при даване на първа помощ при атентати. Учим се при всеки нов. Например, преди две седмици терорист наръга с нож в сърцето охранител на централната автогара в Тел Авив. Ударът беше професионален, добре трениран. Човекът, който ни се обади да съобщи за произшествието, се оказа доброволка при нас, която се е намирала на мястото. Тя позвъни на Бърза помощ и започна да му помага. По кадрите от мобилния й телефон получихме точна картина за инцидента. Изпратихме не само обикновена линейка, но и специализирана – за сърдечноболни. Девет минути след наръгването с нож мъжът беше на операционната маса в най-близката болница. След първата помощ на мястото на атентата и в линейката, и виждайки точните кадри от раната, лекарите реагираха светкавично и човекът, въпреки много тежкото му състояние, оживя. Пренесохме го със забития нож в сърцето“, разказа още д-р Яфе.
Той информира, че Маген Давид Адом предава опита си за действия при атентати и на общности, които са застрашени от нападения. „Обучаваме ги какво трябва да направят през първите критични минути до пристигане на линейката. Имам курс, който се казва „Първите 7 минути“. Правим такива курсове по целия свят“, каза зам.-генералният директор на организацията.
Тази година е предвидено такъв курс да се проведе и в България.