"Когато говорим за парите, колкото по-малко са публичните средства за солидарно плащане, толкова повече плаща пациентът от джоба си. България е на второ място в ЕС по доплащане. Почти половината от стойността на медицинската услуга се плаща от джоба на пациента в момента на получаването на медицинска помощ. По плащане на здравни услуги обаче сме последни. В този смисъл искането на БЛС за повече публични средства, означава и по-малко плащане от джоба на пациентите.“ Това каза председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров пред БНР.
Според него обаче, колкото и да бъдат увеличавани приходите на НЗОК, това няма да доведе до увеличение на разходите, тъй като съществува ограничението на Закона за публичните финанси. „По тази причина преди няколко години финансовият министър Симеон Дянков прехвърли натрупаните като резерв здравни вноски да бъдат похарчени за други неща. Законът забраняваше тогава, забранява и сега да бъдат похарчени за здраве“, каза д-р Кацаров.
„Едно от нещата, което може да се направи, е НЗОК да бъде извадена от Закона за публичните финанси, за да няма ограничения в разхода. Другото нещо, което може да се направи, е да започнат да се самоосигуряват тези категории лица, за които няма никаква причина да бъдат осигурявани от държавата като военни, полицаи и прокурори. Следващото нещо е - щом държавата плаща здравните вноски на пенсионерите, да го прави върху размера на пенсиите, а на децата - върху средния осигурителен доход. Тогава приходите на здравната каса значително биха се увеличили“, допълни д-р Кацаров.
Въпреки това обаче той е категоричен, че дори и средствата да се увеличат, това само по себе си няма да промени качеството на здравеопазването. „Факт е, че средствата за здравеопазване, които се разпределят в нашата страна, са много ниски. 14 пъти по-малко пари даваме за здравеопазване, отколкото Австрия, при същата територия и население. Увеличаването на парите само по себе си няма да доведе до качество, ако се разпределят погрешно или неправилно. Ако парите се разпределят по пазарен модел, това ще повиши качеството. Ако се разпределят като бюджети или лимити, както е в момента, и да ги удвоите, това няма да промени нищо“, поясни д-р Кацаров.
Същевременно председателят на ЦЗПЗ заяви, че предложението на здравния министър проф. Николай Петров да бъдат премахнати лимитите за определени болници, не би било честно. „Все едно да позволите на някого да се състезава с допинг. Това състезание няма да е честно. Това няма да промени нито качеството на медицинската помощ, нито ще улесни достъпа, а според мен няма да реши и финансовите проблеми на тези болници“, каза д-р Стойчо Кацаров.
Длъжни сте да сключвате договори и да работите, без значение орязаните лимити! Не трябва населението, работническо-селската класа и техните наследници плеймейтки, добре облечени "бизнесмени" и антуражите им да остават без качествена и достъпна медицинска помощ! Това никак не е патриотично, а знаете, че патриоти са на власт!
След като Австрия има 23 пъти по-голям бюджет за здраве явно и вноските им са 23 пъти по-високи ,а не 14 пъти. Справка австрийската статистика www.statistik.at/web_en/statistics/health/health_expenditure/index.html А иначе едва ли тиквите ще се сбогуват с потока мангизи и резервната си гума (НЗОК). Затова и не искат демонополизация на това недоносче. Как си представяте Боко да бърка в касата на ЗОК Allianz примерно...
До проф. Радев: Идеята е друга, сега не се позволява по закона за публичните финанси да се харчи повече от 40% от БВП за бюджетни плащания, означава , че ако похарчат за здравеопазване повече следва да го вземат от МВР или НОи например. Болниците нямат значение, дали са МБАЛ и СБАЛ.
Когато обемът на оказвана медицинска помощ стане еднаква за всички болници (спешни, не осигурени, пациенти в тежко състояние, което изисква влагането на повече средства) и когато болниците са наистина МНОГОПОФИЛНИ, а не изпълняваще дейности по една клинична пътека (обикновено високо платена) - тогава категорично ЗА. Сега допингът е само за определени болници и те не са общински, държавни или университетски!!!
Доста объркано и граматически неиздържано /като за професор/ ...Когато в един магазин се продава само сирене , а в друг сирене и боза, хората ще избират според цената и качеството на сиренето на двете места. А бозата ще си има своя цена. В горния случай ни се внушава , че заради бозата и сиренето трябва да е по-скъпо. Отделно, трябва да се спомене че и моделите на заплащане при осигуряване на спешна и регулярна медицинска помощ следва да бъдат различни.
Доста объркано и граматически неиздържано /като за професор/ ...Когато в един магазин се продава само сирене , а в друг сирене и боза, хората ще избират според цената и качеството на сиренето на двете места. А бозата ще си има своя цена. В горния случай ни се внушава , че заради бозата и сиренето трябва да е по-скъпо. Отделно, трябва да се спомене че и моделите на заплащане при осигуряване на спешна и регулярна медицинска помощ следва да бъдат различни.
Абсолютно точно казано! Има частни болници, които от 2014 до 2016 г. удвоиха парите си по НЗОК, извършвайки дейност по 5-6 клинични пътеки. И е крайно време НЗОК да се раздели с тях. Или си болница по всички международни стандарти, или си хотел, къща или гараж и ще получиш пари като за такъв.
Добре,ама да започнем да прилагаме международните стандарти първо по отношение на лекарските доходи.И после резултатът няма да закъснее! Ама с призиви-вие работете по медународному,пък ще видим-няма да стане!
До онзи галфон в 15.06.2017 17:04:49 Чичка , няма опасност лекарите да останем без работа докато има хора на планетата Земя, съответно няма да останем и без заплащане. То не е като при твоята неизвестна професия от която обществото може да се откаже. Ти ще останеш без медицинско обслужване, а не германския или британския гражданин при когото заминават младите лекари и въобще всички.
А, защо да не ги прилагаме спрямо моите доходи?! Да не би лекарите да са с по-голям апетит от мен?! Или са по-умни и необходими?! Като измрем всички, кой ше лекуват (ако го могат, разбира се!)!