"Целта на представения от мен модел е да дава право на избор на пациента за това кой да управлява здравните му вноски, къде да се лекува при най-добрите условия на територията на страната и пълна информираност за обхвата и цените на медицинските услуги и лекарствата. Целта е да се въведе такъв модел, който да осигурява контрол върху качеството на услугите и да гарантират достъпност и финансова устойчивост на модела.“ Това отговори министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол днес на въпроса на депутата от БСП д-р Валентина Найденова относно вида на Националната здравноосигурителна каса и новите финансиращи субекти в националната здравна система - осигурителни фондове или застрахователни дружества в предложения от Вас нов модел на здравеопазването.
„Основното при този модел е пълна демонополизация на НЗОК и въвеждане на здравни фондове (НЗОК и частни фондове). Същите ще се конкурират равнопоставено и следва да отговарят на всички изисквания за платежоспособност и финансова устойчивост и ще подлежат на регулация съгласно общия режим на европейското законодателство. МЗ ще определя медицинските стандарти, контрола върху медицинските дейности и тяхното качество чрез Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. МЗ одобрява основния пакет от здравни дейности, който се съгласува със съсловните организации и се покрива от здравните вноски на българските граждани. Цените на дейностите в основния пакет ще подлежат на договаряне между фондовете и изпълнителите на медицинска помощ, а съсловните организации ще изготвят правилата за добра медицинска практика и продължаващо обучение. Лечебните заведения ще формират цени за дейностите извън основния пакет, като същите ще се покриват от доброволното здравно осигуряване или чрез плащания от пациентите. Не се предвижда промяна в размера на здравноосигурителната вноска, а лицата следва доброволно да изберат в кой фонд да се запишат НАП ще събира вноските на всички здравноосигурени лица и средствата от здравни вноски ще се разпределят ежемесечно към здравните фондове. Размерът на средствата ще е равен на броя записани във всеки фонд осигурени лица, умножен по осреднения размер на здравната вноска за всички здравноосигурени лица. Няма да има значение кой е платецът на вноската и за чия сметка се осигуряват лицата. Моделът ще стартира от определена начална дата на съответната финансова година, през която се е лицензирал първият фонд/ фондове. Поставеният от Вас въпрос включва трите възможни варианта на разходване на финансовите ресурси за здравеопазване – сега действащия модел и представените варианти на двете кръгли маси. Кой от тези варианти ще бъде предпочетен е въпрос, на който не бих искал да давам категоричен отговор все още, тъй като няма обществен и политически консенсус за избор на модел за финансиране и организация на здравеопазването“, каза министърът.
„Надявам се на база нашата работа върху средата и нормативната уредба, при която функционира сегашната здравна система, включинелно остойностяване на медицинските дейности, добрите европейски практики, които можем да заимстваме и не на последно място по значение – сближаване на позициите на политическите сили около един вариант, който да бъде подкрепен с консенсус, на българските граждани да бъде предложен работещ модел за по-добро здравеопазване“, допълни още той.
„От казаното дотук разбираме, че сте избрали фондов принцип както в частния сектор, така и по отношение на НЗОК. На нас ни правят впечатление две неща. Първо по отношение на основния пакет вие казвате че проучвате практиките и се базират и на практиките на Европейския съюз Знаете ли че в Холандия самия пациент, отивайки при своя личен лекар избира какво да бъде включено в основния пакет, който той ще покрива със средствата, с които се осигурява. В пакета влиза както час за профилактика, така и за лечебна дейност. Второ - значи ли това, че НЗОК ще остане като каса или ще бъде пререгистрирана като фонд?“, репликира д-р Найденова.
„Моделът в Холандия е много специфичен и единствен по рода си в цяла Европа. Ние сме използвали практиката и опита на повечето европейски държави, в които има фондово финансиране. Нашето не е изключение, изключение е Холаднската система. НЗОК ще се лицензира и като застраховател, така че да има всички условия за конкуренция с останалите фондове. Няма да я оставим с ограничена дейност и да не може да влиза в конкуренция с останалите фондове. Няма да допуснем в НЗОК да отидат болните, старите, нуждаещите се от лечение на тежки заболявания с висока стойност на финансиране. Има правила, по които ние ще регулираме движението на пациентите в зависимост от всички критерии, по които ще регулираме движението на пациентите. Няма да има разделение по пол, възраст, заболявания“, отвърна министър Ананиев.
Концепцията за нов здравен модел е абсолютно неприемлива за съсловието и вредна за обществото
16.09.2019 14:29:27Ще оптимизираме здравноосигурителния модел, но не с идеята да закриваме болници
05.09.2019 17:17:04Д-р Стоян Борисов: Трябват повече средства в здравеопазването, за да стане реформата
26.07.2019 16:02:00