НЗОК ще заплаща онколекарствата директно на дистрибуторите, а не първо на болниците, какъвто беше механизмът до момента. Тази промяна е приета от Надзорния съвет на касата, който разгледа изменения в Закона за здравното осигуряване и наредбата, регулираща заплащането на медикаментите, съобщи след днешното му заседание подуправителят на фонда д-р Димитър Петров.
Също така касата ще договоря отстъпките на онкомедикаментите, но търгът за тях ще се провежда централизирано от Министерство на здравеопазването, а не от отделните лечебни заведения.
Първите договори с дистрибуторите най-вероятно ще станат факт през януари догодина, разясни още д-р Петров.
Надзорниците са приели и промени, според които отстъпките за новите молекули ще бъдат обвързани и с портфолиото на компаниите. „В момента има 10% отстъпка за оборот. Тя обаче ще влиза в ход, ако общият разход на касата за тези лекарства скочи с 3% повече в сравнение с миналата година. От там-нататък ще има допълнителна отстъпка върху тези фирми, които генерират ръста, защото сегашното разпределение само на база оборот определено ощетява някои фирми“, разясни той.
Както вече стана ясно, лекарите ще трябват да изписват най-евтината терапия на пациентите, когато има алтернативни лечения със същия ефект, но на по-висока цена. Д-р Петров обаче обясни, че тази промяна се отнася за скъпоструващите медикаменти. Основната цел, поясни той, е чрез системата за отстъпки цените на отделните терапии да се доближат една до друга. В тази връзка д-р Петров даде пример с лечението на хепатит С.
„При този сходен ефект, който има, не е оправдано касата да няма критерии за разход-ефективност. Не става въпрос, че другите няма да се заплащат, но ако някой иска по-скъпата терапия, ще пише обосновка защо я прилага“, посочи д-р Петров.
Предлаганите промени в ЗЗО и наредбата за отстъпките ще бъдат предоставени на вниманието на здравно министерство в близката седмица.
Д-р Петров коментира и оставката на управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов, като призна, че тя го е „изненадала донякъде“.