В Националната здравноосигурителна каса не са получавани сигнали за затруднения при получаването на протоколите за терапия за децата с диабет по електронен път. Над 2000 деца с диабет получават лечение, заплащано от НЗОК. Това отговарят от фонда на запитване от подкаста на БНР „В центъра на системата“, отправено във връзка със сигналите за недостиг на инсулини и последвалата заповед на здравния министър за забрана на износа на тези лекарствени продукти до края на годината.
От Здравната каса припомнят, че задължителните е-рецепти за лекарствата по НЗОК и последващото отчитане в РЗОК на изпълнените от аптеките е-рецепти са в сила от 1 юни 2021 г. Към момента в Касата не са получавани сигнали за проблеми при изпълнение на е-рецептите за диабет, уверяват от фонда
От там отчитат още, че за периода от януари до септември 2023 г. са реимбурсирани медикаменти за 2050 деца на възраст до 18 години
През 2022 г. НЗОК е заплатила лекарства за 2032 деца с инсулинозависим захарен диабет, а за периода от януари до септември на 2023 г. - за 2022 деца.
За децата с неинсулинозависим захарен диабет Касата е платила лекарствата на 46 деца през миналата година и на 30 деца през 2023 г.
През 2022 г. към НЗОК за лекарствени продукти за домашно лечение на захарен диабет са се обърнали 2074 деца.
От фонда припомнят, че медицинските изделия за приложение с инсулинови помпи и сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата се предписват на протокол съгласно утвърдените изисквания, при които през 2022 г. бяха въведени редица облекчения.
През 2022 г. броят на децата, получили консумативи за инсулинови помпи, е 230, а сензори за продължително мониториране нивото на глюкозата са получили 533 деца, отчитат от фонда.
До 30.09.2023 г. броят на децата, получили консумативи за инсулинови помпи е 236, а сензори за продължително мониториране нивото на глюкозата са получили 929 деца, допълват от там.
От НЗОК поясняват, че фондът покрива стойността на сензорите за продължително мониториране на нивото на глюкозата и медицинските изделия за прилагане с инсулинови помпи - инфузионен сет и резервоар за инсулин, включени в списъка с медицински изделия, заплащани в извънболничната помощ, но не заплащат самите инсулинови помпи.
Инсулиновите помпи, за които са предназначени консумативите, се осигуряват безвъзмездно от търговците на едро, посочват от НЗОК.
За да бъдат включени в списъка нови медицински изделия за прилагане с инсулинови помпи и сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата, е необходимо производителите или търговците на едро с тези медицински изделия да заявят желанието си за участие в процедурата по определяне на стойността на медицинските изделия, които се заплащат от фонда, информират още от там.
В НЗОК не са постъпвали предложения от БЛС за включване на нови видове сензори или помпи, категорични са от Здравната каса.