Предлаганите от МЗ и НЗОК промени в Наредба 8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията, с изключение на разширения обхват на гинекологични прегледи, не са медицински обосновани и не носят никаква полза за подобряване здравето на българските граждани. Това заявяват в свое становище от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
На първо място от там настояват да отпадне предложената промяна, която вменява на семейните лекари по време на профилактичен преглед да насочват пациентите с много висок риск от развитие на сърдечносъдово заболяване към специалист по кардиология. Според тях тя е професионално медицински необоснована, води до отрицателен резултат на съотношението цена/ефект, удължава и усложнява пътя на пациента, без да гарантира положителен здравен резултат. Семейните лекари отбелязват още, че не са посочени конкретните по вид и обем дейности на задължителната консултация с кардиолог, които би трябвало да бъдат различни от и допълващи, а не дублиращи дейности, извършени по време на профилактичния преглед от ОПЛ.
Подобни възражения от НСОПЛБ изказват и по отношение на задължителна консултация със специалист по ендокринология и болести на обмяната.
От там посочват, че предлаганата от МЗ промяна поставя в неравностойно положение всички останали хора с повишен риск. Ето защо сдружението предлага при осигурена финансова възможност при всички хора с FINDRISK над 12 т. вместо кръвна захар на гладно да се изследва гликиран хемоглобин, който се назначава от ОПЛ по време на годишния профилактичен преглед, каквато практика съществува в други срани.
От сдружението на личните лекари предлагат още при осигурен финансов ресурс мамография да се провежда на всички жени над 40-годишна възраст, след тяхно съгласие, на всеки две години, а на жените над 50 годишна възраст – ежегодно. Според тях това ще разшири обхвата на скрининга и ще подобри откриваемостта на евентуални заболявания.
С цялото становище на личните лекари може да се запознаете ТУК.
А коментарът за анализите на данните е напълно основателен и правилен.
Колеги я стига глупости и с тази карта за профилактика. FINDRISK е само ориентиоровъчна скала ,коятп изобщо не е обективна. Откъде накъде ще даваш заключение дали да се изследва гликиран хемоглобин само защото пациентът ти е отговорил на въпроса отрицателно ,че не ял плодове всеки ден. Това е направо смехотворно. Тази карта за профилактика е пълна глупост , а най-смвшното е ,че в НЗОК само събират файлове без някой да прави анализи и още по-малко да прави някаква здравна стратегия от това. ГЛУПАВА БУМАЩИНА се получава. Да не говорим, че никой от тази карта не разбира пациентът защо няма сега пуснат липиден профил -дали има преди 2 години или просто не е имало средства или е забравено да бъде пуснат за излседване .какви изобшо анализи се правят в НЗОК и защо ни заливате с формална работа без смисъл. Голяма част от пациентите и не провеждат изследванията. PSA пък няма никъде в профилактиката в развитиете западни страни. НИКЪДЕ. Този показател е информативен в други случаи и то съотношението директен PSА/ индиректен PSA. Кой измисля тези глупости у нас се питам ?
Е как кой, той е само един бащицата Л. Киров- справка, предложения за наредбите за профилактика
PSA не беше ли общ и свободна фракция? Само питам ;-)
Total и Free все тая. Няма го в профилактиката на нито една страна в ЕС и Канада.Има си пациенти с оплаквания на които да се пуска, а не да се гърми ако нещо излезе, особено в бедна страна като тази където изследванията , както и лекарствата гълтат от заплащaнето на лекаря реално. По тази логика за скрининг шо не въведем и изследване на всички на TSH. Въпросът е кой плаща непреценените екстри - пак лекаря с липса на актуализация на труда му . Отдавна тук сме коментирали,че пакетът на НЗОК е надут и неподплатен с финансови средства , а някой го надува още повече.
Няма го, защото не се покрива от фондовете в повечето страни. Скринингът за TSH особено за определени групи от популацията отдавна е тема за дискусия, но спирачката не е в науката, а в парите. Не говоря за дискусия в България.
Имам отчетен профилактичен преглед от моя личен лекар, но аз не съм преглеждан, не съм изследван, не съм го виждал.
Е къде си го видял този преглед тогава публкуван ? Във в. Стандарт ли или в Земя ?> В стига сте тролействали тук
Не сте в час явно,щом питате къде.Не знаете ли,че пациентите имат електронно здравно досие,личен код за достъп и могат периодично да проверяват прегледи и всичко,което се отчита за съответното ЕГН в касата.Та,там се вижда отчетен преглед,лекарят,който го е отчел и т.н.Осведомете се,моля и внимателно с прегледите, особено с вторичните!
Не сте в час явно,щом питате къде.Не знаете ли,че пациентите имат електронно здравно досие,личен код за достъп и могат периодично да проверяват прегледи и всичко,което се отчита за съответното ЕГН в касата.Та,там се вижда отчетен преглед,лекарят,който го е отчел и т.н.Осведомете се,моля и внимателно с прегледите, особено с вторичните!
Как разбра, че си прегледан и отчетен като не си виждал доктора?
Верно ли задавате такива въпроси????От години пациентите си проверяват онлайн медицинските дейности,които са им извършени.Не знаехте?Е, вече знаете!
Вместо да се прецезира талонораздаването МЗ го вкарва в наредба.Понятието ЗАДЪЛЖИТЕЛНА КОНСУЛТАЦИЯ съществува само в България.А тук става въпрос за ЗДРАВИ ХОРА!