Казусът с „ограниченията“ за лъчетерапии на онкоболни е буря в чаша вода, тъй като не става дума за въвеждане на лимити и защото Надзорният съвет на НЗОК не би взел решение в ущърб на пациентите. Това заяви д-р Иван Кокалов, член на Надзорния съвет на НЗОК, пред БНТ.
Д-р Кокалов поясни, че в казуса с лъчетерапията не става дума за лимити, а за индикативни показатели. Според него всеки опит да се въведе ред в здравеопазването води до засягане на нечии интереси и ответна реакция.
„Не е лесно да се правят реформи в здравеопазването. Изисква се политическа подкрепа и воля. Не всеки онкоболен има нужда от лъчетерапия поради спецификата на различните заболявания, заради което трябва да се определи кой има нужда от подобна терапия, а не да се въвеждат ограничения“, каза д-р Кокалов.
Той коментира и казуса с управителя на касата проф. Плочев и разследването на прокуратурата на ИА „Медицински одит“ по подозрения за прикриване на смъртни случаи в определени болници.
„Законът ясно урежда кога шефът на НЗОК може да бъде сменен предсрочно и един от мотивите е, когато той не може да изпълнява задълженията си повече от три месеца. Проф. Плочев се е оттеглил от поста заради заболяване, което би затруднило работата му“, каза д-р Кокалов.
Д-р Кокалов не се зае да коментира разследването на прокуратурата върху ИА „Медицински одит“ (ИАМО) за прикриване на смъртни случаи в болнични заведения, тъй като разследването е все още в ход. По думите му, вероятно става дума за финансови интереси и шуробаджанащина. Д-р Кокалов допълни, че не може цялата ИАМО да се постави под общ знаменател и изрази увереността си, че разследването ще стигне до конкретни резултати.
Надзорният съвет на НЗОК не би взел решение в ущърб на пациентите ако лицата там са компететни. А от Кокала, кака Пенка и други плюскачи на държавната ясла се иска да дигат меки ръчички каквото каже премиерът и неговия адютант-счетоводител Киро Тефтера. Затова пионките на Тиквата се оказаха в небрано лозе нещастниците.
Вече не се траете - поредният, който уж е гласувал новите правила, в сила от 01.04.2018г., а не знае какво пише в тях! Индикативни стойности за лъчелечението бяха ДО 31.03.2018г. След тази дата, лъчелечението, наред с ПЕТ скенерите са вече на разрешителен режим, както е ЯМРезонанс в извънболничната помощ - болниците мотивирано заявяват конкретни случаи, а комисии в РЗОК съответно разрешават или не извършването им. Ако пък от касата наистина са спуснали "предварителни" индикативни стойности на болниците за лъчелечение за периода след м.март, то пак някой е превишил правата си или също като Кокалов не си е прочел собствените правила?! И такива експерти винаги ще оправдават некадърността си с "всеки опит да се въведе ред в здравеопазването води до засягане на нечии интереси и ответна реакция"!!! Жалко, гадно, до погнуса почти!!!
Абсолютно подкрепям! Не може да излезеш пред обществото в някоя медия и да разправяш приказки от хиляда и една нощ!Оправдания!
Как не става дума за лимитирана дейност по лъчелечение?Защо говори абсолютно неверни неща този човек?Има лимит и още как!Никакви индикативни стойности,никакви 5 лв.Ако въведеното ограничение в броя на пациентите за лъчетерапия за всеки месец не е лимит,как може да бъде назовано?????Вечно се говорят за пред хората едни неща,а на практика е точно обратното!Е,до кога?
Тоа свирчо хал хабер няма от здравеопазване и здравно осигуряване но си стои с години в надзора на касата. Затова системата се разпада необратимо...
Докога този Г-Й ще бъде в надзорния съвет? За джендърите няма ли мандатност?
Tozi gore magareto za stangata hvashta,rabota nikoga.Rodil se e izmoren.Chengeta,kvo da pravish.A doktorite gledat trepaneto na balgarite i malchat/kato putki/.