Вторник, 25 Март 2025
16
ноем
1
 

Надпреварата за първото открито от AI лекарство наближава ключов етап

Четвъртък, 16 Ноември 2023 | 09:20:11
1

Глобалният стремеж за използване на изкуствен интелект за намиране на нови лекарства е изправен пред решаващо изпитание, тъй като един от лидерите започва да навлиза в късен стадий на изпитвания на лекарство, открито чрез алгоритми, информира Bloomberg

Глобалният стремеж за използване на изкуствен интелект за намиране на нови лекарства е изправен пред решаващо изпитание, тъй като един от лидерите започва да навлиза в късен стадий на изпитвания на лекарство, открито чрез алгоритми, информира BloombergTV Bulgaria.

Insilico Medicine - със седалище в Хонконг и Ню Йорк, използва изкуствен интелект, за да разработи експериментално лекарство за нелечимото белодробно заболяване идиопатична белодробна фиброза. Лечението е в среден стадий на изпитвания в САЩ и Китай, като някои резултати се очакват в началото на 2025 г.

Резултатите от изпитванията на Insilico се следят отблизо във фармацевтичната индустрия, тъй като компанията е използвала изкуствен интелект, за да определи нов подход за борба със смъртоносната болест и да произведе нова молекула за лечението ѝ. Базираната в Обединеното кралство изследователска компания Deep Pharma Intelligence твърди, че терапията Insilico е първият в световната индустрия кандидат за предклинични изпитвания базиран на изкуствен интелект.

Въпреки че фармацевтичните компании по света инвестират много в изкуствен интелект, все още няма ясни доказателства, че технологията може да генерира животоспасяващи терапии. Редица други водещи молекули, които разчитат на изкуствен интелект, се сблъскаха с неуспехи, а молекулата на Insilico все още може да се провали в процеса или да отнеме години, за да достигне до пазара. В същото време последиците от евентуален успех ще бъдат огромни, тъй като ще се открие възможност за нови и по-евтини терапии с изкуствен интелект, които могат да спасят човешки живот и да намалят разходите на здравните системи.

Въпреки че САЩ се стремят да гарантират, че Китай няма да получи предимство в областта на изкуствения интелект, всеки успех на Insilico ще подчертае ползите от международното научно сътрудничество. Дружеството вече преминава през няколко геополитически разлома, за да ускори откриването на лекарства. Нейните специалисти по данни са предимно в Канада и Обединените арабски емирства, където украинци и руснаци работят заедно. Голяма част от лабораторните тестове се възлагат на външни изпълнители в континентален Китай, а персоналът в Тайван се занимава с партньорства с други фармацевтични компании.

Insilico се отличава с това, че „има нова цел, идентифицирана с помощта на изкуствен интелект, молекула, открита с помощта на изкуствен интелект, която е достигнала до среден етап на клинични изпитвания“, заяви основателят и главен изпълнителен директор Алекс Жаворонков. Ако лекарството за белодробни заболявания на компанията бъде успешно разработено, това ще промени всичко.

Жаворонков, латвийски учен, създава Insilico през 2014 г. в Балтимор, в рамките на университета „Джон Хопкинс“, където получава магистърска степен по биотехнологии.

Според него моделът на Insilico - проектиран от изкуствен интелект и синтезиран, лабораторно тестван в Китай, е подобен на начина, по който работи Apple Inc. Производителят на iPhone проектира продуктите си в Калифорния и разчита до голяма степен на работници от втората по големина икономика в света за производството на части и сглобяването им.

Областта на изкуствения интелект стана актуална в сферата на здравеопазването, след като подразделението DeepMind на компанията майка Alphabet Inc. на Google използва програма за изкуствен интелект, наречена AlphaFold, за да победи биолог в прогнозирането на формата на протеините - основен градивен елемент на болестите. Намерението е да се използва ИИ за по-евтино и по-бързо намиране на нови лекарства, като се елиминират голяма част от догадките и стотиците лабораторни експерименти, които обикновено са необходими за идентифициране на обещаващи молекули.

Отвъд света на стартъпите дори големи производители на лекарства като Pfizer Inc., GSK Plc и Takeda Pharmaceutical Co. вече използват AI. Morgan Stanley изчислява, че през следващото десетилетие използването на изкуствен интелект в ранния етап на разработване на лекарства може да доведе до създаването на допълнителни 50 нови терапии с продажби на стойност над 50 млрд. долара.

Insilico, която е набрала над 400 млн. долара от спонсори, сред които Warburg Pincus LLC и Lilly Asia Ventures, твърди, че етапите от намирането на нова цел до разработването на лекарство, което да бъде готово за тестване върху хора, са отнели само около 18 месеца при бюджет от около 2,7 млн. долара. Това е приблизително една трета от времето и една десета от разходите, които биха били необходими без алгоритми.

Insilico вече разполага с автономна роботизирана лаборатория с изкуствен интелект в Суджоу, Китай, недалеч от Шанхай, която провежда експерименти вместо хора, за да анализира качеството и състава на веществата, и подава данни обратно към системата си, за да подобри моделите си с изкуствен интелект. Компанията разполага и с платформа за изкуствен интелект, която прогнозира резултатите от клинични изпитвания, и изгражда друга, която генерира биологични лекарства и изследва квантови изчисления, казва Алекс Алипер, президент на Insilico.

Въпреки това използването на изкуствен интелект в разработването на лекарства е все още в начален стадий и е изпълнено с неуспехи, които показват трудностите, с които се сблъсква Insilico при пускането на лекарството си на пазара. Партньорът на базираната в Обединеното кралство Exscientia Plc, Sumitomo Pharma Co., заяви през 2022 г., че се е отказал от кандидат за обсесивно-компулсивно разстройство, разработен от AI, след като не е постигнал очакваните критерии в началния етап на изпитванията. Кандидатът за атопичен дерматит на BenevolentAI, също идентифициран чрез алгоритми, не успява да намали възпалението при изпитване в среден стадий, съобщи компанията през април.

Редакционна статия, публикувана в списание Nature през октомври, предупреждава, че твърденията на производителите на лекарства, работещи с изкуствен интелект, се нуждаят от независима проверка и клинични изпитвания - същият стандарт, на който се подчинява цялата работа във фармацевтичната индустрия, за да се определи дали са достоверни.

Страничните ефекти при хората също трудно могат да бъдат предсказани чрез алгоритми, а успехът на Insilico няма да е ясен, докато не завърши окончателните изпитвания. Кристоф Купе, професор по нефрология в университета RWTH Aachen в Германия, който е публикувал проучване в Nature за бъбречната фиброза, посочи, че данните от експерименти с животни за лекарството на Insilico изглеждат добре. Въпреки това той се тревожи за дългосрочните последици от лечението върху хората.

„При всички противовъзпалителни терапии обикновено се притесняваме за инфекциите, за това как е засегната имунната система“.

Все пак наличните понастоящем терапии за фиброза лекуват предимно симптомите, а подходът на Insilico е уникален, тъй като е насочен към клетки, за които се смята, че са отговорни за образуването на белези в тъканите, допълва още Купе.

Досега Insilico не е наблюдавала странични ефекти, свързани с имунната система, при своя кандидат за лекарство и ще продължи да следи дългосрочната безопасност и ефикасност в клиничните изпитвания, заяви Жаворонков.

Понастоящем Insilico разполага с повече от 30 програми в процес на разработване и с още три експериментални лекарства в клиничен стадий, като например за рак и Covid-19. Всички те са направени с помощта на платформата за изкуствен интелект. През септември тя съобщи, че е продала правата за разработване и продажба на потенциално лекарство за рак на базираната в Калифорния Exelixis Inc. срещу авансово плащане от 80 млн. долара и съвместно разработва друг кандидат за лекарство за рак с Shanghai Fosun Pharmaceutical Group Co., контролирана от китайския милиардер Гуо Гуанчан.

Компанията „наистина се превръща в глобален играч от първо ниво в областта на откриването на лекарства с изкуствен интелект“, казва Мин Фанг, управляващ директор, който ръководи франчайза за здравеопазване, потребители и интернет в Китай за Warburg Pincus. Бизнес моделът на компанията за използване на изкуствен интелект за идентифициране на нови цели, разработване на нови съединения и партньорство с други фармацевтични компании за разработване, той определя като „много привлекателен“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PvZw

Semm 16.11.2023 13:23:21

Луд ceкс цяла нощ, ярки и силни оpгазми, море от спеpма и удоволствие. Това наистина е прекрасно нещо, което ще издигне сeкca ви на следващото ниво и пpочетох за него тук-----> mub.me/medik


Всичко за коронавируса
Още новини
Родилка дари хладилник на АГ-отделението на МБАЛ – Пазарджик
25.03.2025 17:57:51

Родилка дари хладилник на АГ-отделението на МБАЛ – Пазарджик

Цонка Ричкова от Пазарджик дари хладилник за Акушеро-гинекологично отделение на МБАЛ – Паза ...

Фондация „Искам бебе“ отбеляза своята 18-годишнина
25.03.2025 17:28:14

Фондация „Искам бебе“ отбеляза своята 18-годишнина

С емоционален и вдъхновяващ празник в Троян фондация „Искам бебе“ отбеляза 18 години ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...