Все по-често млади лекари от столицата специализират в УМБАЛ Бургас, съобщават от лечебното заведение. Над 50% от лекарите, които се явяват на конкурсите за специалност в последните години, са от други градове на страната, включително от столицата. Една от тях е д-р Мария Стефанова, която от един месец е специализант в Очното отделение на УМБАЛ Бургас. Завършва медицина в медицинския факултет на Софийския университет, работи в болница „Лозенец" и в „Пирогов". Въпреки любовта към очните болести, не успява да намери място за специализация в София. По принуда се насочва към образната диагностика, защото само там е имало места.
„Дойдох в Бургас за първи път през 2013 година. Много ми хареса, реших, че бих живяла и работила тук. Една от първите сгради, които виждаш, когато влизаш в града, е тази на УМБАЛ Бургас. Величествена, голяма, казах си – това е моята болница, искам да работя тук!", разказва д-р Стефанова.
Когато разбира, че УМБАЛ Бургас обявява свободно място за лекар – специализант по очни болести, без колебание спира обучението по образна диагностика. Мести се в морския град със семейството си. Признава, че водещ фактор освен желаната специалност е било доброто качество на живот, особено ако имаш дете – всичко е близо, животът е по-лесен, разстоянията са по-кратки. Преди да спечели конкурса, работи в града като редови лекар. „Искам да работя и да се уча в голяма болница, с много и разнообразни случаи. УМБАЛ Бургас е местният „Пирогов" – поема различни пациенти и наистина можеш да видиш много", казва д-р Стефанова.
Сестра й също специализира в УМБАЛ Бургас – в Отделението по кожни и венерически болести.
Над 50% от специализантите в болницата са от населени места извън Бургас. Такава е тенденцията и в миналите години. Разнообразието от пациенти, възможността за академична кариера в Медицинския факултет в Бургас привличат младите медици. „В момента в болницата имаме 65 специализанти, предстои да обявим още конкурси. Младите лекари ни предпочитат и вече нямаме недостиг на лекари, какъвто имахме преди години“, посочва доц. д-р Бойко Миразчийски, изпълнителен директор на УМБАЛ Бургас.
След придобиване на специалност повечето лекари остават да работят в УМБАЛ Бургас. На последната сесия през декември м.г. петима от тях взеха дипломи за специалност и вече могат да започнат самостоятелна кариера. Това са д-р Краю Краевски - ортопедия и травматология, д-р Стефани Маркова – АГ, д-р Гергана Тотева и д-р Нурай Велиева – детски болести, и д-р Стефани Шкетиева - съдебна медицина и деонтология.
На снимката – д-р Мария Стефанова, специализант по очни болести в УМБАЛ Бургас
Нека да има развитие!Но кой ги обучава?В ,,Сърце и мозък " отидох на преглед с подуто коляно и платен скенер! Лекарят ми би три спринцовки и при въпрос за манипулацията,ми отговори,че търсил вода??? Оказа се,че имам подагра!?!
Не са от други светове. Като я гледам тая май ДА
От кога в УМБАЛ слагат брекети? Ти наясно ли си изобщо какво си написал, или просто по природа си тъп? Кой няма работа, лекарите? Без пари ли да ти ги дават "телчетата'? Скоро ще си лепите сами пломби, като в Англия.
Гледат те в ръцете в УМБАЛ Бургас. Като нямат работа, естествено, че ще обикалят, където намерят... От Бургас къде отидоха хората?! В чужбина, защото има безработица, само наши и ваши нагласени... В Бургас за брекети искат от 5500 лв нагоре?!?!?! Вие полудяхте ли, бре?!?!?! Златни ли са тия телета?!?!?! Безобразие!!! Корумпирана държава!!!