!
Четвъртък, 12 Декември 2024
23
ноем
 

Над 1,2 милиона души в ЕС губят преждевременно живота си

В доклада на ЕК се призовава за справяне с рискови фактори като тютюнопушене, консумация на алкохол и затлъстяване и укрепване на устойчивостта на здравните системи

Петък, 23 Ноември 2018 | 14:58:49


Стабилното досега увеличаване на продължителността на живота е забавило темпа си, а различията както в самите държавите, така и между тях стават все по-осезаеми, като изоставането е особено ясно изразено при хората с по-ниско образование. Това става яс

Стабилното досега увеличаване на продължителността на живота е забавило темпа си, а различията както в самите държавите, така и между тях стават все по-осезаеми, като изоставането е особено ясно изразено при хората с по-ниско образование. Това става ясно от съвместния доклад „Здравето накратко: Европа (2018)“ на Европейската комисия и на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Докладът се основава на сравнителни анализи на здравословното състояние на гражданите на ЕС и ефективността на здравните системи на 28-те държави — членки на ЕС, 5 държави кандидатки и 3 държави от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ).

„Макар средната продължителност на живота в ЕС да е сред най-големите в света ние не бива да почиваме на лаврите си. Животът на много хора може да бъде спасен чрез активизиране на усилията ни за насърчаване на здравословен начин на живот и справяне с рискови фактори като тютюнопушенето или липсата на физическа активност. Неприемливо е всяка година в ЕС над 1,2 милиона души да губят преждевременно живота си. Това може да бъде избегнато чрез подобряване на профилактиката на заболяванията и чрез по-ефективни здравни грижи“, сподели Витянис Андрюкайтис, еврокомисар по здравеопазването и безопасността на храните.

В доклада се призовава също така за подобряване на психичното здраве и за превенцията на психични заболявания, които имат не само социално отражение, но според извършените за тях оценки възлизат на над 4 % от БВП в ЕС. В него също така се призовава за справяне с рискови фактори като тютюнопушене, консумация на алкохол и затлъстяване, намаляване на случаите на преждевременна смъртност, осигуряване на универсален достъп до здравно обслужване и укрепване на устойчивостта на здравните системи.

До неотдавна продължителността на живота в държавите от ЕС се увеличаваше бързо и с постоянен темп. От 2011 г. насам обаче този темп отбелязва осезаемо забавяне. Освен това продължават да се отчитат големи различия в очакваната продължителност на живота не само по пол, но и по социално-икономическо положение. Така например като цяло в ЕС 30-годишните мъже с по-ниско образование се очаква да живеят около 8 години по-малко отколкото мъжете с висше образование.

 По данни от различни държави до 20 % от разходите за здравеопазване биха могли да се пренасочат и да бъдат оползотворени по-добре. С помощта на прийоми от различни политики би могло да се оптимизират разходите, като се осигури добро съотношение между качеството и цената, например при подбора и покритието или обществените поръчки и ценообразуването за фармацевтични продукти чрез оценката на здравните технологии.

През 2015 г. над 84 000 души в Европа са починали поради проблеми с психичното здраве. Общо разходите, свързани с проблеми с психичното здраве, се очаква да възлязат на над 600 млрд. евро годишно.

Почти 40 % от юношите посочват, че през изминалия месец са имали поне едно т. нар. запойно пиене. Макар че политиката за контрол на алкохола е довела до понижаване на общото потребление на алкохол в няколко държави в ЕС, прекомерната употреба на алкохол сред подрастващите и възрастните остава съществен проблем за общественото здраве.

Пет пъти по-вероятно е домакинствата с ниски доходи да посочат, че са налице неудовлетворени потребности от здравно обслужване отколкото домакинствата с високи доходи.

През 2016 г. Европейската комисия даде начало на цикъла Състояние на здравеопазването в ЕС — инициатива за посредничество при обмен на познания, за да подпомогне държавите от ЕС при подобряването на здравето на техните граждани и ефективността на здравните им системи. Докладите бяха възприети позитивно и бяха използвани от националните органи. Седем държави членки (Австрия, Кипър, Финландия, Италия, Нидерландия, Полша и Швеция) отправиха искане за доброволен обмен, за да обсъдят констатациите и да обменят най-добри практики.

Здравето накратко: Европа 2018 е първият продукт от цикъла Състояние на здравеопазването в ЕС, като всяка четна година се представя сравнителен преглед на състоянието в ЕС, който е основа на конкретния за всяка отделна държава анализ, изготвян след това. Докладът е резултат от по-тясното сътрудничество между ОИСР и Комисията с цел подобряване на познанията в областта на здравните въпроси.

Развитието на здравните системи в ЕС е обхванато в доклада от гледна точка на тяхната ефективност, достъпност и устойчивост, като са използвани най-актуалните налични данни. С изготвянето на цикъла Състояние на здравеопазването в ЕС Комисията откликва на необходимостта да се събере конкретна за отделните държави информация, както и сравнителни данни за държавите, които могат да послужат при изготвянето на политики на европейско и национално равнище.

Втората стъпка в цикъла е публикуването на здравни профили на държавите от ЕС, които ще бъдат публикувани през 2019 г. съвместно с ОИСР и Европейската обсерватория за здравни системи и политики. В тях се очертават конкретните особености и предизвикателства във всяка държава членка и се представят заедно с придружаващ доклад, в който Комисията очертава хоризонталните си заключения. Последната стъпка в цикъла е серия от доброволен обмен с държавите членки. Това е възможност за обсъждане с експертите, които са изготвили анализите, по някои от набелязаните предизвикателства и евентуалното им отражение в политиките.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
s26h


Всичко за коронавируса
Още новини
Промениха максималните размери на ангажименти за разходи на МЗ с близо 55 млн. лв.
11.12.2024 19:48:28

Промениха максималните размери на ангажименти за разходи на МЗ с близо 55 млн. лв.

Министерският съвет на Република България прие Постановление на Министерския съвет за извършване ...

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛ „Свети Георги“ продължават да са университетски болници
11.12.2024 19:40:41

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛ „Свети Георги“ продължават да са университетски болници

Министерският съвет прие решение за определяне на две болници за университетски. Става въпрос за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...