!
Петък, 19 Април 2024
26
септ
 

Над 300 души от цял свят подкрепиха българите, засегнати от болест на Хънтингтън, с конференция

Вторник, 26 Септември 2017 | 17:01:12


Повече от 300 участници от цял свят и над 17 лектори от Европа и САЩ се включиха в Европейската конференция за болестта на Хънтингтън, за да покажат съпричастност и подкрепа към българските семейства засегнати от нея. В конференцията, която се проведе

Повече от 300 участници от цял свят и над 17 лектори от Европа и САЩ се включиха в Европейската конференция за болестта на Хънтингтън, за да покажат съпричастност и подкрепа към българските семейства засегнати от нея. В конференцията, която се проведе в София на 22,23 и 24 септември 2017 г., водещи специалисти и грижещи се споделиха със страдащи от рядкото зяболяване какви са новите открития и възможности за подобряване на техния живот, някои специфики при терапията, рехабилитацията и последващата грижа, както и какви са последните иновации от клиничните прочувания в областта, съобщиха от Българска Хънтингтън Асоциация (БХА). 

Основен акцент на събитието бяха практическите семинари, на които се дискутираха теми като начина на живот и влиянието му върху първоначалната проява на заболяването, значението на двигателната активност при болните и важността от запазване на стабилно психично състояние на засегнатите. Така например важен акцент се постави върху значението на ежедневната физическа активност на болните в рамките на индивидуалните им възможности, като се изтъкнаха резултатите на клинични проучвания, които показват значими разлики при подобряване на моторните функции на болните сравними с прием на медикаменти.

„Чувстваме се приобщени. Подкрепата, която получихме от участниците в това събитие и дори само факта, че то се състоя в България и имахме възможност да се срещнем с много други български семейства, ни кара да усещаме своята приобщеност към световната общност на засегнатите. Специалисти-лекари и пациенти седнаха на една маса за да покажат, че сме по-силни заедно в борбата с това все още нелечимо заболяване“, споделя Димитър Христов от БХА. 

Освен, че семейството на Димитър е засегнато, той и неговата съпруга са родители на първото бебе заченато по метода на прединплантационната генетична диагностика в България. След успешното сътрудничество между БХА и болница „Надежда“ в България вече е достъпен методът, който позволява на засегнати от болестта на Хънтингтън двойки, да създадат деца, които са без риск да развият заболяването.

Д-р Юлияна Бронозова, научен директор на Европейската професионална мрежа за болестта, представи най-новите клинични проучвания касаещи болестта, както и бъдещите проекти за такива. Основен метод на който изследователите залагат към момента, е така нареченото „генно заглушаване“, чрез което се очаква да бъде блокирана проявата на симптоматиката на заболяването.

Освен практическите семинари, участниците в събитието участваха и в импровизиран пешеходен маратон под мотото „Болестта на Хънтингтън в движение“, който накара всички да направят дълга разходка в центъра на столицата.

Друг акцент в програмата беше работен семинар свързан с психосоциалната подкрепа и рехабилитация за хората с редки болести в България, на който асоциацията предостави информация за най-новия си проект предвиждащ разкриването на Център за хора с редки болести в София. На него се представиха и дискутираха и всички услуги, достъпни за хората с редки болести в Центъра. По време на семинара беше демонстрирана и иновативната интерактивна система за неврокогнитивна рехабилитация NEUROFORMA, която ще бъде достъпна за първи път за българските пациенти с редки болести в Центъра.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vF27


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...