Повече от 420 000 българи страдат от остеопороза, като 80.4% от тях са жени, а 19.6% – мъже. На всеки час се регистрират поне по шест фрактури в резултат на крехки кости, или около 150 дневно. Това показват данните на статистиката за страната ни.
Изследване на Международната фондация по остеопороза (МФО) доказва, че остеопорозата все още се диагностицира късно. В сравнение с големите европейски страни България отстъпва, когато става въпрос за достъп до лечение на пациентите с остеопороза. Едва всеки шести пациент продължава лекарствената си терапия една година по-късно, независимо от лекарството, което приема. У нас биха могли да бъдат предотвратени до 68 000 костни фрактури, ако хората с повишен риск от развитие на остеопороза или вече с доказано заболяване получат адекватна лекарствената терапия. Според статистиката смъртността в резултат на остеопорозата в България е по-висока (184 на 100 000), отколкото в ЕС (116 на 100 000).
Лекарите са категорични, че ранното диагностициране на остеопорозата е особено важно, за да се задържат максимално дълго последствията от загубата на костна маса. Измерването на костната плътност (DXA) е стандартен метод за диагностика на заболяването, а лечението е комплекс от различни мерки, които взаимно подсилват ефекта си и по този начин укрепват костното здраве, припомнят специалистите.
Днес науката е доказала, че медикаментите са важен елемент от лечението, което трябва да се допълни от здравословното хранене, прием на достатъчно витамин D и калций, както и достатъчно двигателна активност.
Проблемът с остеопорозата е намерил израз в уникален артпроект, който през това лято ще привлича вниманието на софиянци и гостите на столицата. Той се намира в началото на емблематично място – Мостът на влюбените, и е изрисуван в рамките на Информационната кампания за борба с остеопорозата „Не се пречупвай“.
Организатори на проявата са „Амджен България“ с подкрепата на район „Триадица“. Артпроектът е дело на артиста JahOne и екипа на Фондация Visionary.