„Това, което се промени за 10 години, е, че вече се говори по-свободно по темата за донорството при хора с репродуктивни проблеми. Информацията става все по-достъпна и разбираема за хората. Увеличиха се и донорите, макар все още да са крайно недостатъчни. Донорите са вече над 4500, докато в началото се брояха на пръстите на двете ръце.“ Това каза пред БНР Виктория Георгиева от фондация „Майки за донорството“ по повод десетото издание на благотворителната инициатива „Дни на донорството“.
По думите й официално 70 000 семейства у нас се нуждаят от донори, за да имат деца, но вероятно нуждаещите се са много повече, защото в малките населени места все още има голяма стигма по темата и някои семейства не смеят да се запишат в програмата. „Това са млади семейства, семейства, преборили онкологично заболяване или с репродуктивен проблем“, каза Георгиева.
По-младите реципиенти нямат проблем, че ще износят донорски материал, но по-възрастните, над 43 години, все още имат страхове и не са достатъчно информирани. „Няма никаква вероятност за генетичен проблем. Донорите са изследвани. Те са млади жени, които са доказали своята репродуктивност и по никакъв начин с донорска яйцеклетка или сперматозоид не може да стане малформация“, каза още Георгиева.
В България няма достатъчно центрове, в които хората да се информират по темата, отбеляза още тя.
Тази година ще се проведе и благотворителен базар от 8 до 15 декември включително в МБАЛ „Надежда“. На 15 декември ще бъдат обявени трите семейства, на които ще бъдат дарени средствата. В болницата се организират и първични прегледи за двойки с репродуктивни проблеми.
Ако отидете сутрин пред Надежда ще видите тумбите от циганки-дарители. Точка по въпроса
С такива дарители е пълно и пред кръвните центрове!