Петък, 21 Март 2025
14
март
 

Днес отбелязваме Световния ден за борба с бъбречните заболявания

Над 850 млн. души в света страдат от хронично бъбречно заболяване

Нефролози от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомниха важността на ранната диагностика и превенцията

Четвъртък, 14 Март 2024 | 10:16:23


На 14 март, когато международната общественост отбелязва Световния ден за борба с бъбречните заболявания, специалисти от Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомниха за важността на ранната диагностика и превенцията

На 14 март, когато международната общественост отбелязва Световния ден за борба с бъбречните заболявания, специалисти от Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомниха за важността на ранната диагностика и превенцията на хроничните бъбречни заболявания/ХБЗ/. „В света има над 850 млн. души, които страдат от хронично бъбречно заболяване, което  го  прави  „осмата най-честа причина за смъртност,  като  през последните години  има  световната тенденция   за  прогрес и увеличение на заболеваемостта,“, обобщи данните проф. д-р Светла Стайкова д.м.н.  - началник на „Клиниката по нефрология и хемодиализа“ във варненската университетска болница. Това е една тревожна тенденция, която за съжаление важи и за България, допълни специалистът и изнесе още данни.

След  2022 г. и COVID-пандемията лекарите наблюдават значителен бум в активността  и честотата  на хроничните заболявания, включително и на хроничните бъбречни заболявания. Според статистиката  между  10-15 % от населението в България или приблизително между 700 000 и 800 000  души страдат   от  хронично бъбречно заболяване, уточни проф. д-р  Стайкова. Това включва както остри, така и хронични състояния, които могат значително да повлияят на качеството и продължителността на живота на засегнатите хора.

Проф. Стайкова подчерта, че клиниката по нефрология и диализа в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна е с уникална структурата и е единствената в страната, в която се прилагат всички съществуващи лечебно-диагностични методи в нефрологията. На пациентите с бъбречни заболявания се предоставят консервативно лечение, всички диализни методи на бъбречно-заместителна терапия, бъбречна трансплантация, както и диспансерно наблюдение и лечение на трансплантирани пациенти. В сътрудничество с другите структури на УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна  се сформират мултидисциплинарни екипи и се прилагат необходимите инвазивни и неинвазивни образни диагностики и изследвания. 

Мотото на тазгодишния Световен ден за борба с бъбречните заболявания е:  „Бъбречно здраве за всички. Осигуряване на равнопоставен достъп до грижи и оптимална медицинска практика“,  напомниха специалистите от варненската университетска болница.

Посланието към пациентите е за превенция и ранна диагностика на хроничното бъбречно заболяване. Ние се намираме във време, което предлага безпрецедентни възможности за превенция и забавяне на развитието на ХБЗ, благодарение на научните  достижения  в медицината. Новите терапии обещават не само да забавят  прогресията на  болестта, но и да намалят риска от свързаните с нея усложнения, като сърдечно-съдовите заболявания, коморбидитет, мозъчно-съдови инциденти, е мнението на нефролозите.

В България, както и в други страни, се наблюдават значителни предизвикателства, свързани с ранната диагностика и ограничения достъп до модерно лечение и медикаменти. Тези фактори засилват нуждата от национални усилия за подобряване на бъбречното здраве, особено сред уязвимите групи в нашето общество.

Лекарите са убедени, че за да се подобри ситуацията в България, е необходима целенасочена стратегия, която да включва следните аспекти:

- Интеграция на грижите за бъбречното здраве в обществените здравни програми: Това би могло да обедини усилията за ранна диагностика и лечение, както и да повиши осведомеността сред населението и здравните специалисти.

- Достъпност до  медикаменти  и  иновативни терапии: Разширяването на здравното осигуряване за да  може  за покрие новите и ефективни терапии,   с оглед  подобряване   качеството на живот на пациентите с ХБЗ.

- Повишаване на осведомеността и превенция: Разработване на национални кампании за осведоменост относно рисковите фактори за ХБЗ, като диабет, хипертония и затлъстяване, както и насърчаване на здравословен начин на живот.

На фона на тези предизвикателства Световният бъбречен ден ни припомня за значението на обединението на усилията - от здравни специалисти, пациенти и институции - за подобряване на бъбречното здраве и достъпа до качествено  и адекватно лечение в България. Само заедно можем да постигнем значим прогрес в борбата срещу ХБЗ и да осигурим по-добро бъдеще за всички пациенти.

С цел по-качествено и своевременно лечение и обгрижване на пациентите е необходимо също развитието на нефрологичната структура  и   направления за бъбречно-заместителна терапия в България, както и създаването на национален регистър.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
yjqf


Всичко за коронавируса
Още новини
Медици не подкрепят идеята за задължителни договори за млади лекари
21.03.2025 17:29:21

Медици не подкрепят идеята за задължителни договори за млади лекари

Идеята за задължителни предварителни договори с лечебни заведения на студентите медици, учещи по ...

БСП искат втори подуправител на НЗОК
21.03.2025 17:05:32

БСП искат втори подуправител на НЗОК

НЗОК трябва да има втори подуправител заради твърде многото нови дейности, прехвърлени на Здравна ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...