Ново британско проучване, ръководено от изследователи от университета в Саутхемптън в партньорство с университета в Бристол, разкри, че спрейовете за нос без рецепта могат да помогнат за намаляване на инфекциите на горните дихателни пътища (RTI), както и употребата на антибиотици, съобщава pharmatimes.com.
Проучването, публикувано в Lancet Respiratory Medicine и финансирано от Националния институт за изследване на здравето и грижите, установи, че назалните спрейове могат да предотвратят развитието на тежки симптоми на RTI.
Засягащи всеки пети човек в Англия, RTI са инфекции на части от тялото, участващи в дишането, включително синусите, гърлото, дихателните пътища или белите дробове.
Симптомите на инфекция на горните дихателни пътища засягат синусите и гърлото и включват хрема, възпалено гърло и кашлица.
Изследователите са анализирали данни от близо 14 000 възрастни от 322 практики на общопрактикуващи лекари, които са имали здравословни проблеми или рискови фактори за инфекции, включващи два съществуващи здравословни проблема, компрометирана имунна система поради сериозно заболяване или прием на лекарства, или повтарящи се респираторни инфекции в миналото.
Участниците са получили или Vicks First Defense – базиран на гел спрей за нос – микрогел, който улавя вируси, или физиологичен спрей за нос – смес от сол и вода, която намалява нивата на вируси, или онлайн ресурс, насърчаващ физическата активност и управлението на стреса.
Проучването установява, че и при трите групи се наблюдава 25% намаление на броя на дните с тежки симптоми и употреба на антибиотици, докато и двата спрея за нос съкращават продължителността на заболяването с 20%, което води до намаляване на дните отпуск от работа с до 30%, докато групата с упражнения и намаляване на стреса има 5% намаление на симптомите.
Доцентът по психология и поведенческа медицина в Университета на Саутхемптън д-р Адам Джерати коментира: „Ако се използват широко, тези интервенции биха могли потенциално да имат ценна роля за намаляване на употребата на антибиотици и антимикробната резистентност и за намаляване на въздействието на респираторните вируси върху пациентите, здравните услуги и икономиката като цяло.”